ПАДНА И КОЖУВ: БЕЛАСИЦА НЕЗАПИРЛИВО СЕ ДВИЖИ КОН ПРВАТА ЛИГА!

Денеска со почеток од 15:00 часот на градскиот стадион во Струмица се одигра натпреварот од втората македонска лига помеѓу екипите на Беласица и Кожув. Очекувано, Беласица повторно му нанесе пораз на противникот со резултат од 3:0.   ⚽ Мартин Мирчески ⚽ Крсте Тодоров ⚽ Никола Божинов

Кожув лесно се справи со Струмица

Во меч од 24. коло во домашното кошаркарско првенство екипата на Кожув имаше лесна задача пред себе. Иако клубот од Гевгелија во последно време се мачи да го издржи ритамот на противникот во текот на целиот натпревар, без оглед на која лига станува збор, денешната победа над Струмица сигурно ќе го подигне моралот во клубот на две кола пред плејофот. По фијаското во Бар во рамки на БИБЛ ...

Томчо Соколов е нов играч на кошаркарскиот клуб Кожув

Томчо Соколов е нов играч на КК Кожув! Овој искусен 31 годишен играч доаѓа од екипата на Марибор (Словенија), висок е 205 cm . Во својата долга кариера има играно за Неметали Огражден, Хирон Загреб (Цедевита – Хрватска), Атлетико Клуб де Португал (Португалија), Стеауа Букурешт, Динамо Букурешт (Романија), Металург Магнитогорск (Русија), Каироуан (Тунис), Анкара (Турција), Банска Бистрица и ...

Струмица изгуби од Кожув со 30 поени разлика

Кожув ја декласираше Струмица (91:61), во рамките на 17. коло во Првата македонска кошаркарска лига. Предноста на Кожув беше едноцифрена само во првата четвртина, што домаќините ја добија со 21-14, веќе во вториот период позитивата стана двоцифрена, а тимот од Гевгелија на одмор замина со резултат 48-28. Во второто полувреме шанса добија и помладите играчи на Кожув, но тоа не пречеше домаќините ...

Струмички уметници дел од Ликовната колонија „Вила Тодоров-Кожуф 2014“

Насликаните платна најдобро можат да сведочат за силната инспирација која уметниците ја имаа од природата, во изминатите седум дена, на ликовната колонија „ Вила Тодоров-Кожуф 2014“. Силната експресија, богатиот колорит кој извира од прекрасните пејсажи, неколкуте апстракции со истражување на надреалното и подсвесното, женските актови, портрети видени низ призмата на личното, внатрешната ...

„Децата“ на Пандев го освоија првиот куп трофеј

ФК Академија Пандев е победник на пионерскиот куп на Македонија. Струмичани беа подобри од ФК Кожув (Миравци) со 2:0 (2-0) и сосема заслужено стигнаа до пехарот наменет за победникот на купот. Дополнителен мотив за нив беше присутвото на нивниот фудбалски идол Горан Пандев, што само дополнително ја зголеми нивната самодоверба. По 28 минути тимот на Панче Стојанов со головите на Валентин ...

Кожув за малку се извлече против Струмица

Кожув на домашен терен ја совладаа Струмица во шестото коло од кошаркарската Суперлига, со резултат 77-75. Актуелниот вицешампион во неизвесен натпревар буквално до последната минута, освои значајни бодови во борбата за пласман во плејофот.Резулатот по четвртини гласеше 18:16, 19:19, 18:20, 22:20. Најефикасен во таборот на Кожув беше Пековиќ со 24 поени, 1 асистенција и 4 скока. Одлично го следеа ...

КК Струмица денес на средба со Кожув

По неколкудневното одлагање, попладнево продолжува шестото коло од кошаркарската Суперлига на Македонија. Натпреварите започнуваат со вечното дерби помеѓу Работнички и МЗТ Скопје Аеродром кој натпревар треба да обезбеди место во следната фаза. Од 19 часот кошаркарите на Струмица му гостуваат на Кожув, со надеж дека можеби токму денес ќе дојдат до победа после подолго време во лигата. ...

Струмичките кошаркари несреќно против Кожув

Првото коло од кошаркарската Супер лига помина несреќно за екипата на КК Струмица. На домашен терен струмичани не успеја да го совладат тимот на Кожув и загубија со резултат 81:86(19:19, 17:15, 22:23, 23:29). Водството во текот на целиот меч беше на страната на Струмица, но дуелот се решаваше во последните моменти. Тимот на Слободан Петровски не издржа до крај кога беше најпотребно и потклекна на ...

Струмица издржа само една четвртина

КК Струмица одлично го запона натпреварот и во првата четвртина успеја да направи 11 коша разлика. Но, втората четвртина започна машинеријата на Кожуф и набргу ја претопија предноста на струмичани со одличната игра веќе во финишот од третата четвртина имаа предност. Победникот на мечот веќе се знаеше, а кошаркарите на КК Струмица го забележаа вториот пораз по ред. Натпреварот КК Струмица- ...