Струмица повторно доживеа пораз, овојпат од Шкупи!

Шкупи стигна до втората последователна победа во Суперлигата и вчера се радуваше во дуелот со последнопласираниот тим на Струмица (109-67). Домашната екипа ги доби сите четири четвртини и на крај заслужено стигна до четвртиот сезонски триумф. Со денешните два бода, избраниците на Енвер Мифтари се доближија до Карпош Соколи, кој има само една победа повеќе. Рид со 22 и Догбо со 19 поени беа ...

Илиевски не ги признава резултатите: Собранието беше нерегуларно и незаконско!

  Македонската кошаркарска легенда, Петар Наумоски, и по денешното Вонредно собрание на МКФ останува на претседателската фотелја, откако членовите со право за глас застанаа зад него. Со два гласа повеќе Наумоски го победи противкандидатот, Владо Илиевски, кој по завршувањето на ова Вонредно собрание преку соопштение до јавноста го искажа своето незадоволство. Некогашниот репрезентативец ...

KK СТРУМИЦА ЕКИПА СО МЛАДИ И ПЕРСПЕКТИВНИ ИГРАЧИ САМО ОД МАКЕДОНИЈА КОИ ВО ИДНИНА ВЕТУВААТ МНОГУ!

Некогашниот шампион КК СТРУМИЦА и покрај тоа што се наоѓа во првата кошаркарска лига на Македонија се соочува со проблеми. Но, тоа не е причина тие да го оставаат срцето на теренот на секој изминат натпревар. Добро знаеме дека во спортот има и големи падови и големи издигнувања. Овој клуб во минатото на Струмица донесе многу радости и беше и уште е гордоста на нашиот град. Во моментот ...

Струмица лесно се справи со младите „соколчиња“

Кошаркарите на Струмица стигнаа и до втората победа сезонава во Првата македонска кошаркарска лига славејќи во 13. коло против подмладениот тим на Карпош соколи со 86-71. Уште од самиот почеток домашните наметнаа ритам за победа, добивајќи ја првата четвртина убедливо со 24-13. Потоа само се одржуваше предноста за конечен триумф. Најефикасен кај струмичани беше Делипетров со 25 поени, дополнети ...

Струмица ја плати „јадранската“ сметка на АВ Охрид

На АВ Охрид можеби не му оди најдобро во АБА 2 лигата, но уште е во игра за пласман во Супер лигата од македонското кошаркарско првенство. Сметката за лошите резултат во јадранското друштво ја плати Струмица која во “Билјанини извори” е совладана со 103:61. На охриѓани им требаат 7-8 минути да се разиграат, но кога тргнаа, немаше спас за гостинот. Една низа од 10:0 беше доволна за водство од ...

Работнички со 51 разлика ја совлада Струмица

Екипата на Работнички оствари очекувана и убедлива победа со 51 разлика против Струмица во воведниот натпревар од 11. коло во Првата кошаркарска лига. Работнички ја оправда фаворитската улога и до единаесетиот триумф во исто толку одиграни натпревари стигна со убедливата победата над Струмица со 108-57. Најефикасен во оваа победа на тимот од „Градски парк“ беше Кире Николовски со 26, ...

Шампионската трибина во Струмица е празна

Спомените од сезоната 2006/07 нема никогаш да избледат, но од „онаа“ атмосфера нема ниту А. Некогаш, трибините во струмичката сала „Парк“ беа преполни, кога КК Струмица 2005 ја освои титулата, а следната година играше финале и ја загуби мајсторката дома од КК Фени Индустри. Струмица го игра мечот со Гостивар, дуел на екипи од два града поранешни шампиони, во рамките на 10-то коло во домашното ...

КЕВИН ТАЈНС ОД КК СТРУМИЦА ЗАРАБОТИ КАЗНА ПОРАДИ ТЕПАЧКА СО ДВЕЈН МЕНЏАМИН ОД БЛОКОТЕХНА!

Поради меѓусебна физичка пресметка, Двејн Бенџамин од Блокотехна и Кевин Тајнс од Струмица дпбија забрана за настап на наредните два натпревари и парична казна во висина од 30.000 денари. Не било така мирно на средбата од 9. коло во Гевгелија на која се сретнаа екипите на Блокотехна и Струмица. Страстите ги разгореле американските кошаркари. И тоа по еден на двете страни на теренот. А конечниот ...

Кошаркарскиот тим на СОУ „ЈАНЕ САНДАНСКИ“ освои 1-во место на Општински натпревар

Вчера, по повод патронот на градот Струмица, Светите Петнаесет тивериополски свештеномаченици, во спортската сала на СОУ „Никола Карев“ – Струмица се одржа Општински натпревар во кошарка за средните училишта. На натпреварот учествуваше и Кошаркарската екипа на СОУ „Јане Сандански“ – Струмица која го осови првото место на натпреварот откако ги победи тимовите на СОУ „Никола ...

ЕКСКЛУЗИВНО: Васко Атанасов е нов тренер на Струмица!

По шест одиграни кола се случи првата тренерска смена во најсилната македонска кошаркарска лига. Екипата на Струмица, која заедно со Шкупи се единствени два тима без триумф, се раздели со грчкиот стратег Власис Влаикидис. Предводникот Блаикидис си поднесе оставка, а управниот одбор на клубот истата ја прифати. Неговиот довчерашен помошник, Васко Атанасов, е именуван за негов наследник. ...