АЛЕКСАНДРА ЈАНЕВА СО СОЛИСТИЧКИ ВЕЛИГДЕНСКИ КОНЦЕРТ ВО ВАЛАНДОВО!

  Во 2016 година, токму на Велигден го одржав мојот прв солистички концерт воопшто. Драго ми е што Велигден 2018 ќе го одбележам со нов голем концерт на мојата прва музичка средба со валандовчани. Во недела, 8 април од 20:30 часот, заедно со D-ZOO ќе направиме голема велигденска дружба на плоштадот во Валандово. Влатко Сапламaев (клавијатури), Ристе Невеселов (гитара), Пенче Кралев (бас гитара) ...

Елена Ристеска со мини-концерт во Струмица

  Поп-пејачката Елена Ристеска на 20 јануари ќе одржи мини-концерт пред својата публика во Струмица. Таа ќе настапи во клубот „Платинум“ и, како што вели самата, ова ќе биде нејзин прв настап со бенд во живо по долго време. Елена изминативе неколку месеци го промовираше последниот сингл „Текила и лимон“, а публиката ја очекува и српската верзија на песната којашто Елена ја испеа ...

Средношколци со хуманитарен концерт ја донесоа Евровизија во Струмица

Седумдесет ученици од гимназијата „Јане Сандански“ од Струмица заедно со нивните професори Анита Станковска, Денис Кирчанов и Полина Ашикова по осми пат го приредија традиционалниот божиќен хуманитарен концерт. На годинашниот концерт што се одржа на сцената во Центарот за култура „Антон Панов“ тие ги изведоа евровизиските хитови од 1974 до 2014 година. Солистите, хорот, бендот и ритмичката ...

ПОРАДИ ГОЛЕМИОТ ИНТЕРЕС ЗАКАЖАН Е НОВ ТЕРМИН ЗА НОВОГОДИШНО-БОЖИЌНИОТ КОНЦЕРТ!

Поради големиот интерес и брзото распродавање на капацитетот на салата се закажува нов термин за новогодишно-божиќниот концерт. Вториот термин е закажан за истиот ден од 21:00 часот. „Музичарите и танчерите – учесници на концертот едногласно се сложија да одржиме втора изведба, истата вечер, со цел да успееме да собереме поголем број финансии за донации. Драго ни е што повторно успеавме ...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) ОДРЖАН ПРВИОТ КОНЦЕРТ НА ONE WAY DANCE СТУДИО!

  Малкумина знаат дека хип-хоп танцот во Македонија ги живее своите славни денови, хип-хоп танц сцената, е по развиена од било кога, конечно ова танц култура ја зафати и Струмица. Синоќа во просториите на НУЦК,,Антон Панов’’ за првпат се одржи концертот на One way dance studio. One way dance studiо е формирано во септември оваа година, кој за краток период ни презентираа нешто ново за нашиот град, нешто ...

(ВИДЕО) „ЧОЧЕК“ НАЈАВА НА ДНК ЗА КОНЦЕРТОТ ВО СТРУМИЦА!

Македонското ар ен би дуо ДНК, покрај низата хитови и хуманитарни гестови, како овој последниот со акцијата „Ијас сум дедо Мраз“, ја продолжуваат и својата низа од  успешни настапи низ цела Македонија. Сепак,  успешната година Андреј и Панчо ја финишираат со изненадување. Не, нивниот концертен настап во живо во Платинум во Струмица, не е никакво изненадување, напротив, тоа за нив е ...

(ФОТО) Градоначалникот Јаневски на хуманитарен концерт за Новоселски

Градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски, ја покажа својата хуманост и солидарност кон граѓаните кои имаат здравствен проблем и на кои им е потребна помош од пошироката заедница. Со купениот билет и дополнително донираните средства, тој синоќа беше меѓу публиката на хуманитарниот концерт што го организираше Струмичката естрада кој што се одржа во големата сала на центарот ...

МАЕСТРАЛНИОТ ПОП-ФОЛК ПЕЈАЧ САША МАТИЧ ДОАЃА ВО СЕЛЕКТ!

Најголемиот хепенинг , долго очекуваниот концертен настап на најпопуларната ѕвезда на балканот! Маестралниот поп-фолк пејач кој ни доаѓа од Србија , Саша Матич во CafeBarSelect Сабота 28 октомври ! Не очекува една незаборавна ноќ зачинета со најголемите балкански хитови и безброј гласови кој ќе одекнуваат до раните утрински часови !! За загревање и штиминг на сето она што не очекува ќе се ...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) МАЕСТРАЛЕН ПРВ СОЛИСТИЧКИ КОНЦЕРТ НА ТАЛЕНТИРАНАТА СТРУМИЧАНКА ЛИЛЈАНА КАРАКАШЕВА

На денот на еден од најубавите христијански празници – Пресвета Богородица, талентираната струмичанка Лилјана Каракашева го одржа својот прв солистички концерт во преубавиот Амфитеатар во Струмица. Амфитеатарот беше претесен за сите оние кои сакаа да уживаат во прекрасните звуци на оваа млада струмичанка. Инаку, Лилјана Каракашева заврши средно музичко образование во ...

(ФОТО) Синоќа започна летниот музички камп во Струмица

Струмица од синоќа е домаќин на седмиот Летен музички камп за дувачки инструменти и камерна музика, кој по Дојран, шест години по ред се одржува тука. Менторот на Летниот музички камп проф.доц. Александар Гошев, вели дека четириесет студенти и ученици ќе следат часови по хорна, труба и флејта, како и настава за камерна музика. Целта на кампот е усовршување на младите таленти, кои според ...