Младински совет Струмица слави една деценија постоење

В сабота, 24 март во НУЦК „Антон Панов“ Младински совет – Струмица ќе го прослави својот јубилеј – една деценија постоење и градење општина по мерка на младите. Со почеток од 19:00 часот во големата сала ќе започне Свечената седница на Младински совет по повод 10 години активно работење. Настанот е од отворен карактер за сите струмичани. „На седницата во роденденски и младешки дух ...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Десетгодишно успешно работење на ПЗУ Поликлиника Ели-Медика Струмица

Неизмерна е радоста, а во исто време и гордоста на успехот од десетгодишното успешно работење на ПЗУ Поликлиника Ели-Медика Струмица. Во вакви моменти неможе, а да не се присетиме на почетоците на не така далечниот 01-10-2006 година кога почнавме како матична амбуланта со само еден лекар и една медицинска сестра. Годините на макотрпна работа и пожртвуваност си го направија своето, да денес ...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Роденденска наградна игра по повод 10 години од постоењето на Мега Маркет Киси Трејд

Годинава Мега Маркет Киси Трејд слави три значајни јубилеи.  25 години од своето постоење како фирма, 15 години малопродажба и 10 години мегамаркети. Киси Трејд е основана во 1991 година и постои 25 години. Од 2006 година тие почнуваат со софистициран начин на работење, односно проширување на својот бизнис со повеќе маркети во градот и отварање на еден од најголемите маркети во Струмица ...

Омаж по повод сто и десет години од раѓањето на Антон Панов

НУКЦ „Антон Панов“ во соработка со Институтот за литература од Скопје, по повод сто и десет години од раѓањето на Антон Панов, приредува омаж во негова чест. Омажот, чевствувањето на Антон Панов ќе содржи презентација на научни трудови: д-р Валентина Миронска-Христовска: „Антон Панов – културна икона“ м-р Дарин Ангеловски: „Прозата на Антон Панов“ Изложба на фотографии од претстави ...

30 години од легендарната „Бушава Азбука“

Легендарното ремек-дело во режија на Слободан Унковски и по сценарио на Горан Стефановски „Бушава Азбука“ слави јубилеј 30 години постоење, Програмата беше насочена кон детското образование и запознавање со македонската книжевност, култура и традиција преку медиумите на музиката, цртан филм, итн. Вкупно имаше 31 епизода со просечно траење од 29 минути, посебно посветени на буквите ...

Парохијата „Успение на Пресвета Богородица“ од Струмица одбележува 90 годишен јубилеј

Парохијата „Успение на Пресвета Богородица“ од Струмица одбележува 90 годишен јубилеј. По тој повод ги покануваат сите граѓани од католичка вероисповед во недела на 15.11.2015 година во 10:30 часот на Архиерејската света литургија и да учествуваат во сите црковни програми за прослава на големиот Јубилеј – 90 години од постоењето на Католичката Црква. Свештениците о. Георге Трајков и о. ...

На денешен ден почина великанот Антон Панов

На денешен ден, пред точно 47 години, во едно вжештено струмичко попладне почина великанот Антон Панов – еден од втемелувачите на современата македонска литература. Творечката кариера Панов ја започнал со своето најпознато драмско дело „Печалбари“ кое доста сугестивно зборува за еден од најчестите проблеми од минатото, но и современоста на македонскиот народ – потрагата по ...

Одбележана е 64 годишнината од убиството на петте струмички студенти

Денес се одбележа 64 годишнината од убиството на петте струмички студенти. Во 10 часот на градските гробишта во Струмица се одржа панихида, а во 11 часот во малиот парк пред споменикот беше положено свежо цвеќе. По тој повод младите рецитатори од рецитаторската секција при домот за деца и млади „Благој Јанков Мучето“ направија поетски колаж. На денешен ден пред 64 години е извршено свирепото ...

За јубилејното издание на карневалот струмичани очекуваат рекордна посетеност

Главната карневалска вечер од Струмичкиот карневал 2015-та ќе се одржи на 21-ви февруари, сабота. Според анкетата која ја прави организаторот на карневалот, струмичани очекуваат рекордна посетеност, на годинашното јубилејно издание. Според информациите од општина Струмица, годинашното издание на Струмичкиот карневал ќе се одржи од 18-ти до 25-ти февруари, а започнува со Детскиот маскенбал ...

,,Легато” со гламурозна забава прослави 10 години на естрадата

Кате, Борис, Илија и тројцата Ристовци членови на Група “Легато” со гламурозна забава го обележаа нивното десетгодишно постоење на македонската естрада. На јавноста пак за својот десетти роденден им го подарија нивниот прв албум “Живи, здрави и весели”. Во ,,Студио Ин” со чоколадна фонтана, свечени тоалети, торта од метар квадратен, и со многу емоции и музика се обележа ...