ФОТОГАЛЕРИЈА: Адил во Селект

Струмичани, во барот Селект, имаа можност во живо да го гледаат неповторливот Адил и од „прва рака“ да ги чујат хитовите: “Hitno”, “Laku noć”, “Ljubi me po sjećanju”, “Ne mogu bez tebe ja”…. Адил, во Селект,  ја потврди репутацијата на  еден од најпопуларните пејачи од белградскиот ноќен живот и пред струмичани покажа зошто неговото име е синоним за добра забава до раните утрински часови.

Продажба на алкохол – До 21 наместо до 19 часот

Со почетокот на овој месец започнува летното сметање на забраната за продажба на алкохолол. Според Законот за продажба на алкололни пијалоци на Република Македонија, од 1. мај до 30. септември граѓаните можат да купат алкохол до 21 часот. И понатаму оставнува забраната за продажба на алкохол на бензинските пумпи и на малолетни лица. За угостителските објекти кои ќе го прекршат законот ...

Ана Филев академски сликар кој од детските соби прави бајка

,,Со рацете ја кинам хартијата, ја гужвам, ја збивам, газам, ја сликам, па повторно ја гужвам. Ја фаќам оскудната светлина на краткиот зимски ден низ прозорецот од атељето и ги фотографирам настанатите форми и бои. Компјутерски правам варијации, креирам композиции, а потоа цртам, потсликувам, пресликувам, се играм со бои, понекогаш се мачам. Творам. Ги комбинирам материјалите и ново настанатите ...

Полска делегација го посети СОУ „Јане Сандански“

На 03.03.2015 во просториите на „Јане Сандански “-Струмица гостуваше делегација од Полска предводена од Бартош Џиевјатовски Гинтовт,  директор на полско-македонска соработка при Европскиот универзитет, Колеџот за бизнис во Познан-Полска. На нивна иницијатива беше предложена меѓународна соработка со нашето училиштe во рамките на програмата „Еазмус+“. Покрај можноста за соработка ...

ВИДЕО: Хуманитарната акција на Димитар Гоцевски во Милано

Димитар Гоцевски е веќе добро познат по неговата хуманитарна работа. Двете негови акции во Скопје: (ВИДИ ЛИНК:  Хуманост на дело! Струмички студент со храна и љубов помага на бездомници и питачи); (ВИДИ ЛИНК:  Уште една хуманитарна акција на Димитар Гоцевски, овој пат делеше облека на бездомници во Скопје), наидоа на одличен прием во јавноста, и многу луѓе го подржаа тоа што овој студент ...

(ВИДЕО) Катерина Урдова во „Шанк“ за искуствата од Кина

Струмичката манекенка Катерина Урдова пред извесен период се врати од Кина каде беше дел од неколку модни ревии и модни викенди, веднаш после тоа своите професионални ангажмани ги продолжи на еден месец во Турција. Во интервју за забавната емисија Шанк таа зборува за престојот во далечната земја, начинот на живот во милионските градови, храната и менталитетот на кинезите. Нејзина ...

Откажана венчавката на Сања Барби

Фолк-пејачката Сања Барби, сепак, нема да се омажи за својот „Кен“ во Швајцарија. Љубовната врска со струмичанецот Дејан Багашовски (27), кој долги години живее и работи во оваа европска земја и има свој бизнис во Луцерн, пукна неодамна, кога Сања замина кај него, со цел подобро да ги запознае тамошните живот и средина. Но за кратко време сфатиле дека не можат да функционираат заедно – ...

Проверете колку може да испиете и да возите

Нивото на алкохол во крвта зависи од повеќе работи, колку организмот на поединецот е подготвен да прими алкохол, колку е тежок, каков алкохол консумира, колку време пие, колку време минало откако престанал да пие итн. Интересна апликација на порталот zolta.mk која овозможува сами да измерите колку промили алкохол имате во крвта. Дали може да возите и колку точно алкохол имате во крвта според ...

Првата журка во 2015 година со Фики Стораро

Згодниот бугарин со турски корени Фики Стораро ќе ги започне журките во новата 2015 година во Клубот Селект. По новогодишната журка со Сузана Гавазова и Либеро бенд, така наречената ,,втора вечер” забавата во Селект ќе продолжи во ист ритам. Фики Стораро е син на познатиот бугарски чалга пејач Тони Стораро.