Погледнете како ќе изгледа Спортскиот центар на Пандев

Македонската фудбалска ѕвезда Горан Пандев, започна со изградбата на најавениот Спортски фудбалски комплекс во својата родна Струмица. Центарот според идејното решение треба да содржи зграда со сместувачки апартмани, базенти, теретани сауни и фитнес центар. Комплексот ке има и фудбалски терен на вештачка трева со трибински простор од 400 седишта. Идејното решение на македонскиот ...

Луксузно Ферари ,,прошета” по струмичкиот асфалт

Ретка е сликата на струмичките улици да се забележат луксузни возила од калиброт на Ферари. Љубителите на возила посебно ја разбираат возбудат за овој автомобил, а неговата убавина ја забележуваат сите. Црвеното Ферари беше забележено и од нашите читатали кој ни ги испратија фотографиите.   Пред неколку месеци луксузни Ferrari i Lamborghini возеа во Струмица на улица. 

ФОТО: Има ли тротоари во Струмица?

Слики од Струмица со полни тротоари се најдоа на ФБ групата „Ѕид на сообраќајниот срам“.  „Тротоари на улица „22. Декември“ нема! Си летаме ние пешаците.“ – констатирал на човекот што ги објавил сликите. Видете за што станува збор:

Добри вести: Во Струмица зголемен бројот на првачиња

Во текот на месец мај во прво одделение за наредната 2015/2016 година во општинските основни училишта се запишале вкупно 482 ученика. Според податоците добиени од матичната служба треба да се запишат уште 230 ученици. Од одделението за образование при општина Струмица, денеска информираа дека очекуваат овие ученици да се запишат до почетокот на новата учебна година во септември. -Во некои ...

ФОТОГАЛЕРИЈА: „95-ката“ прослави пет години постоење

Најпрофесионалнaта такси компанија во Струмица „Супер Такси 15 – 95“ прослави пет години постоење. По повод јубилејот се обрати сопственикот, Јорданчо Јанев, кој рече дека на почетокот луѓето не верувале дека компанијата има светла иднина и ги сметале за луди, но за среќа скептиците погрешиле. Во прдолежение фотогалерија од прославата по повод јубилејот на компанијата:

ФОТО: Струмичанец за уплата од седумдесет денари „затвори“ обложувалница

На фан страната на ФБ од радовишката филијала на обложувалницата ВИЛ ХИЛ е објавен добитен тикет, кој е уплатен од наш сограѓанин. Среќниот струмичанец за уплата од 70 денари добил 270.007 денари.

ФОТОГАЛЕРИЈА: Струмичанката Радмила во бањарка

Маненката Радмила Мавровска, по две години, како што самата изјави за Струмица Денес, продолжува кадешто застана. Таа пред некое време во соработка со фотографот Владимир Ѓеоргиев изработи фотосесија за сајтот „Шатерсток“ (Shutterstock), кој што е специјализан за спојување на артисти од разни профили со потенцијални клинети. Струмица Денес ја објавува фотосесијата на Владимир Ѓеоргиев, ...

Стилистот Петров на семинар на Schwarzkopf во Виена

Еден од најстарите светски брендови за заштита и нега на коса, германската компанија  „Шварцкопф“ деновиве организира голем саем во срцето на Европа, Виена. Во присуство на голем број стилисти од различни делови на стариот континент презентирани се новите производи на компанијата како и новите трендови во светот на фризурите. Еден од претставниците од нашата земја е и струмичкиот ...

Роберт Попов зборува за крајот на една генерација

Во Струмица ретко кој не  се сеќава на златните времиња на Беласица, односно сезоните: 2001 и 2002, кога Беласица блескаше. Онаа славна генерација на покојниот Бате Ване Таковски. Тоа беше време кога „кенгурите“ газеа, играа во Европа и се бореа за титулата во домашниот шампионат лидер на тимот беше Роберт Попов, братот на Горан, кој направи многу подобра кариера отколку Роберт иако таму ...

,,Pata Pata” го слави првиот роденден

Во недела, 12 април 2015 година ќе се одбележи една година од постоењето на Pata Pata Recordings. На забавата која ќе се реализира во клубот „Маф Маф“ ќе пуштаат музика Ted Dettman и Sal Sonder, основачите и A&R на Pata Pata Recordings. Формирана од страна на тројца аудиофили и зависници од музика, Pata Pata Recordings е нова музичка платформа чија основна цел е да воспостави свој експресивен начин на размислување, да пренесе ...