People of Strumica – Љубов која не познава години

Струмица е полна со живот, а оваа рубрика има за цел преку професионални фотографии од луѓе и моменти на различни локации да ви ја пренесе атмосферата од градот. Денеска започнуваме со фотографии за една љубов која не познава години и граници. Како што една анегдота кажува која внуката ја прашала баба си како нејзиниот брак трае толку долго и љубовта меѓу нив живее бабата и одговорила – ...

Колку и какви серии гледаат младите струмичани?

Младите своите омилени серии од англиското јазично подрачје, но и турските серии ги следат преку интернет, покажуваат резултатите од истражувањето на студентите од Институот за правно и политичко истражување на Универзитетот Гоце Делчев-Штип. Истражувањето е спроведено од страна на студентите од Струмица, а испитаници се околу 300 средношколци од Струмица, но и студенти од Штип и ...

(ФОТО) Струмица и музиката низ времето

Музички групи, оркестри, изведувачи, организирани забави, музички приредби, фестивали и други „свирки“ што заслужуват да се потсетат струмичани преку фотографиите и да се вратат назад во времето.

(ФОТО) Остатоци од стариот храм св. Димитриј во Струмица

По палењето на Струмица на осми август 1913 година од страна на Грците останале многу малку објекти што и денеска се зачувани. Но има и такви објекти коишто останале само во сеќавањето на струмичани или пак ги имаме само на фотографии. Оваа е една од најретките фотографии од тогашниот храм св. Димитриј кој подоцна бил целосно разрушен, а на негово место е изградено денешното основно училиште ...

Нови трендови во Струмица – закажете ја online вашата свадба

Уморни сте од шетање по ресторани за свадба? Никако не можете да дојдете до посакуваниот термин во свадбените сали? Сакате една поинаква свадба и потребно Ви е невообичаено место за истата? Ни на крај памет не Ви паднало дека одредена локација организира свадби? Ставете крај на нервозите, отсега вашата свадба можете да ја закажете преку интеренет. Термин – Свадба ја нуди оваа можност ...

Книгите на Киро Донев на Меѓународниот саем на книга во Софија

Преку избрана продукција на белетристички, монографски, научни и репрезентативни изданија, ќе бидат претставени современата книжевна продукција и културното наследство и македонската историја… По неколкугодишна пауза, од денеска до 13-ти декември, Република Македонија со свој штанд ќе учествува на 43-от Меѓународен саем на книгата што се одржува во Софија. Преку избрана продукција ...

(ВИДЕО) Агушеви во чест на Гоце Арнаудов

Навршија 4 години од смртта на струмичката фолк легенда Гоце Арнаудов. Гоце знаеше емотивно да допре до сечија душа, да нè развесели, да нè насмее, но и да нè расплаче. Во негова чест оркестарот Агушеви ги отсвири нотите по кои го препознаваме.

„Остатоци“: Потрага по совршенство во мумифицираната вечност (Кон изложбата „Остатоци“, на Никола Пијанманов)

Има ли куќа без прозорец!? Темниот европски среден век, наметнувал данок на прозорците за да си ја засити декаденцијата и раскалашаноста на благородништвото. Притиснати од немаштија и глад (а можеби и за да не ја гледаат гадоста и разузданоста на аристократијата) обичниот народ ги заѕидувал прозорците и во темнината на својата душа, на свеќа, ја ковал душата на ,,европската цивилизација”, ...

(ФОТО) Еве како изгледа Македонија од Меѓународната вселенска станица

Меѓународната Вселенска Станица е прва вселенска станица градена од страна на повеќе држави преку нивна меѓународна соработка. Моментално ја сочинуваат 6 главни модули (по завршувањето на изградбата треба да ги има 16) и овозможува престој на 3 членови на постојаниот екипаж (од 2008 година постојаниот екипаж на станицата треба да го сочинуваат 6 членови). Меѓународната вселенска станица ...

Даци „грабна“ две награди на VIP SALON AWARDS 2015 Бугарија

Струмичкиот стилист Даци ја претставуваше Македонија на VIP SALON AWARDS 2015 Бугарија. Тој успеја да се избори до првото место во една од трите категории во одделот на фризерството со што се доби со титулата „најдобра фризура за 2015“ и второ место за шминка. Претставникот успеја да собере 2 награди во конкуренција од 130 номинирани, со што самиот настан ќе го донесе во Македонија. Официјалната ...