(ФОТО) Спомен Костурницата во Струмица ја изеде забот на времето и негрижата

Спомен Костурницата во Струмица која се наоѓа на ридот Самораница, на надморска височина од 327 метри претставува нем сведок за почитта и незаборавот кон животот и делото на загинатите борци на НОВ. Сместена е во стариот дел од градот, во изолирана и пријатна атмосфера, распрегната меѓу минатото и иднината цели кон давање показ на незаборавот на една од многуте наши историски светлини. ...

Погледнете како ќе изгледа Спортскиот центар на Пандев

Македонската фудбалска ѕвезда Горан Пандев, започна со изградбата на најавениот Спортски фудбалски комплекс во својата родна Струмица. Центарот според идејното решение треба да содржи зграда со сместувачки апартмани, базенти, теретани сауни и фитнес центар. Комплексот ке има и фудбалски терен на вештачка трева со трибински простор од 400 седишта. Идејното решение на македонскиот ...

Вечерва ќе се избираат најдобрите во спортот за 2015 година

Вечерва со почеток во 20 часот во големата сала на домот на АРМ ќе се одржи традиционалната манифестација „Избор на најдобрите спортски екипи и спортисти на Струмица за 2015 година“. Манифестацијата се организира под покровителство на градоначалникот Зоран Заев и Советот на општина Струмица, во соработка со спортските новинари и спортските работници од Струмица, а во техничка организација ...

(ВИДЕО) Струмичанецот Рок Цветков сними реклама за словенечко министерство

Ристо Цветков, повеќе познат како Рок Цветков е струмичанецот којшто е познат по своите екстремни подвизи со автомобили и каскадерски улоги во многу познати светски филмови сними нова реклама во Словенија. Се работи за прикажување на несреќен настан и предупредување за несовесните возачи. Првично е наменета за словенечко министерство. Рекламата како што вели самиот тој за Струмица ...

Њујорк Пост: Требаше да ја послушаме онаа слепа старица за ISIS

Еден од најпопуларните светски таблоиди – американскиот „Њујорк Пост“, објави напис под наслов „Требаше да ja слушаме онаа слепа бугарска старица за ISIS“. Ќе претпоставите, станува збор за пророчицата од Петрич родена во Струмица, популарна како Баба Ванѓа. На сајтот на весникот публикацијата за Ванѓа е најчитана меѓу сите други приказни. „Слепиот мистик, за кого се тврди дека го ...

Лото-грепките голема страст на Ѓурѓа од Старо Коњарево

Едно враќање дома, уште со пристигнувањето на аеродромот во Македонија, првото нешто што го прави Ѓурѓа – си купува грепки од лотарија за да ја види својата среќа. – пишува Нова Македонија. ПРИКАЗНА НА ЖЕНА-КОЦКАР ОД СТРУМИЧКО За селото Старо Коњарево, залепено на македонско-бугарската граница, на Беласица, ретко кој има слушнато, а уште помалку за тоа дека иако има малку жители, ...

(Интервју) Мите Стоилков: Не знаев дека сум пријавен на Пинкови ѕвезди, ме пријавил Трајче Ѓоргиев

Мите Стоилков е уште една струмичка гордост која реди успеси на Пинкови Ѕвезди. Струмица Денес веќе пишуваше за неговиот настап со песната „Лажем себе“ (види линк – По Трајче, струмичанецот Мите Стоилков блесна на „Пинкови Ѕвездички“), а специјално за нашите читатели направивме интервју со следната струмичка надеж. СТРУМИЦА ДЕНЕС: Од каде љубовта кон музиката, кога почна да се ...

ФОТО: Прошетка до Колешинските водопади

Колешински водопад e водопад сместен во југоисточниот дел на Република Македонија, на северните падини на планината Беласица, во долниот тек на реката Баба, на надморска височина од 500 м. Се вбројува меѓу највисоките водопади во Македонија со височина од 15 м, со широчина на падот од околу 6 м. Според постанокот тој е тектонски водопад, создаден во гранитни камења. Спротиводно од Колешинскиот ...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Струмичанката Александра Илиева со фотосесија за новиот кавер

Фотографот на Струмица Денес направи фотосесија со Струмичанката која неодамна сними кавер нa песнaтa нa Сем Смит – I’m not the only one. (види линк – Слушнете гo одличниот кaвер нa песнaтa нa Сем Смит изведен oд струмичaнкaтa Алексaндрa Илиевa).

„Алкопатрола“ патролираше во струмички клуб

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата во рамките на кампањата за подигнување на свеста за штетните последици од возењето под дејство на алкохол насловена како “Вози трезен – стигни жив” организира алкопатроли чија цел е посета на ноќни клубови низ Републиката и доброволно алкотестирање на присутните гости. Караванот на РСБСП вчера вечер ја посети Струмица, ...