(ФОТО) ОТВОРЕНА СПОМЕН СОБА И ПРОМОВИРАНА СТИХОЗБИРКАТА НА ПОЕТОТ И НОВИНАР ИВАН ВАСИЛЕВСКИ!

Во НУЦК „Антон Панов“-Струмица синоќа беше промовирана стихозбирката „Скршнување“ – стихови кои досега не беа објавени од покојниот Иван Василевски. Беше отворена и спомен соба на поетот и новинар. Промотор беше Ана Рингачева Витанова а стихови читаа поети и пријатели на Василевски.  

НА ДЕНЕШЕН ДЕН ПОЧИНА СТРУМИЧКИОТ ПИСАТЕЛ ИВАН ВАСИЛЕВСКИ!

    По долго боледување, починал македонскиот писател Иван Василевски од Струмица. Роден бил во селото Босилово, Струмичко, во 1947 година. Работел како новинар во Македонското радио и во Македонската информативна агенција. Беше член на ДПМ. Автор е на  книгите: „Привев во тишината“, „Црнорисци“, „Куќа на ѕвездите“, „Заточени души“, „Утки“, „Наташа“, „Поеми за тишината“, „Потомците ...

Почина познатиот писател и новинар од Струмица, Иван Василевски

Друштвото на писателите на Македонија соопштува дека во Струмица, по долго боледување, почина истакнатиот македонски писател Иван Василевски. Посмртните останки на Василевски ќе бидат погребани утре (Недела, 28 март 2015), во Струмица. Иван Василевски е роден во с. Босилово, Струмичко на 10 септември 1947 година. Работеше како новинар во Македонското радио и во Македонската информативна ...

Роденден на познатиот поет и романсиер Иван Василевски

Иван Василевски е роден во с. Босилово, Струмичко на 10 септември 1947 година. Завршил Филолошки факултет во Скопје. Работи како новинар во Македонското радио. Член на Друштвото на писателите на Македонија (ДПМ) од 1991 година. Тој минатата година беше награден со престижната „Григор Прличев“ за неговата поема „Азбукословецот“ со која учествуваше на изборот за најдобра поема на ...

Наградата „Григор Прличев“ во среда ќе му биде доделена на Иван Василевски

Во среда на 5-ти февруари ќе биде доделена наградата за најдобра поема „Григор Прличев“ по повод годишнина од смртта на големиот писател и преродбеник Григор Прличев, од страна на  НУ Центарот за култура „Григор Прличев“ во соработка со „Просветно дело“ и „Детска Радост“. Овогодишен лауреант на наградата е Иван Василевски- новинар и долгогодишен дописник на Македонската информативна ...