СТРУМИЧАНЕЦ ЗАРАБОТУВАЛ ГОЛЕМИ ПАРИ ПРЕКУ ИНТЕРНЕТ, НО НЕ ГИ ПРИЈАВИЛ ВО УЈП!

  Секторот за внатрешни работи Струмица поднесе кривична пријава против К.Т. (28) од Струмица поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело даночно затајување’. Во текот на 2016 година пријавениот преку продажба на услуги преку социјалната мрежа Фејсбук остварил приход од 1.415.592 денари, кои ги примил преку брз трансфер на пари, но не ги навел во годишната пријава во Управата ...

Д-р Марјан Бајрактаров во водство на онлајн анкетата на интернет

Преку апликацијата „STRAWPOLL“ од синоќа низ социјалната мрежа фејсбук може да се забележи онлајн анкета за корисниците на интернет со прашањето: „За кого би гласале од предложените кандидати за градоначалник на општина Струмица? Според досегашните резултати од вкупно 1863 гласачи, 947 гласале за кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Д-р Марјан Бајрактаров и Коалицијата, за кандидатот на СДСМ Д-р Коста ...

Колку и какви серии гледаат младите струмичани?

Младите своите омилени серии од англиското јазично подрачје, но и турските серии ги следат преку интернет, покажуваат резултатите од истражувањето на студентите од Институот за правно и политичко истражување на Универзитетот Гоце Делчев-Штип. Истражувањето е спроведено од страна на студентите од Струмица, а испитаници се околу 300 средношколци од Струмица, но и студенти од Штип и ...

Покрај „снап“, „ФБ“ и „инста“ – децата се уште сакаат да си играат на улица

Играта е рамка која децата на најадекватен начин ги учи на соработка и размена, бидејќи се работи за рамка која децата сами ја одбрале. Играњето со другите му помага на детето да ги развива комуникацијата и дијалогот. Така развиваат способност да разменуваат идеи, како и способност заедно да делуваат. Во таа комуникација тие откриваат нови начини за решавање проблеми, учат да почитуваат ...

Средношколците учеа како да се заштитат од злоупотреба на Интернет

Во рамките на проектот „Заедничка грижа за правилно насочување на учениците“, беше одржано предавање на тема: „Превенција и заштита од злоупотреба на Интернетот и социјалните мрежи“. Предавањето беше реализирано во соработка со Секторот за превенција при СВР-Струмица. Во рамки на овој проект, во соработка со родители-предавачи и во соработка со СВР-Струмица, планирани се уште ...

Младите фармери преку интернет платформа ќе го развиваат претприемништвото

Користејќи ги можностите на Интернетот преку посебна платформа македонските фармери, а посебно помладите ќе се поврзуваат со претпријатија од европските земји со кои ќе остваруваат соработка и ќе договараат продажба. Федерацијата на фармери на Република Македонија (ФФРМ) денеска во Струмица организираше работилница за имплементација на курсеви за земјоделско претприемништво ...

PayPal официјално во Македонија од идната недела!

По долго чекање, PayPal конечно ќе стане достапен за користење во нашата земја почнувајќи од идната недела. Гигантот додаде уште 10 нови земји, меѓу кои е и Македонија. Со додавањето на новите земји, PayPal сега е достапен во над 200 земји низ светот, поточно во 203 земји. Меѓу новите земји се Белорусија, Македонија, Молдавија, Црна Гора, Монако, Камерун, Брегот на Слоновата Коска, Зимбабве, Парагвај ...

Струмичани најзагреани за Северина и Цеца!

Сте се запрашале ли некогаш што најчесто пребаруваат македонците на интернет? Јасно е дека според возраста и интересите кај секого е различно, меѓутоа направено е доста интересно истражување кое податоците за пребарувањето на македонците ги дели според градови. Според тие податоци, струмичани се најзагреани за балканската естрада, односно „Цеца“ и „Северина“ се двата најбарани ...

Од 1-ви февруари стартува електронско пријавување и одјавување на здравственото осигурување

Сите компании од први февруари задолжително ќе ги пријавуваат или одјавуваат своите вработени и нивните фамилии преку електронски пат на веб порталот на Фондот за здравстено осигурување на Македонија, со услов да им бидат подигнати електронските картички од вработените и нивните фамилии. Досега фондот комуцираше со вкупно 75.000 фирми преку подрачните служби на дневна основа и лица ...