Струмичките екипи ги добија противниците во Купот на Македонија

Во просториите на ФФМ беа извлечени двојките за 1/16финалната фаза од Купот на Македонија во фудбал. Во 16-финалето од Купот на Македонија се игра само еден натпревар. Натпреварите се играат на 12. август со почеток од 17:30 часот. Ждрепката одреди струмичките екипи да се сретнат со: Лирија (Хоризонт); ФК Скопје (Беласица). Двојки за 1/16 финалето: Фортуна – Работнички Кожув – Вардар Зајас – ...

(ВИДЕО) Љубовна приказна: Ивана Тодорова и Сашко Пандев

Капитенот на ФК Хоризонт Турново, Сашко Пандев, се ожени (ВИДИ ЛИНК: ФОТОГАЛЕРИЈА: Целата церемонија од венчавката на Сашко и Ивана) со ќерката на сопственикот на ФК Хоризонт, Ивана Тодорова. За потсетување Сашко ја побара раката на Ивана на првиот ден од 2015 година (ВИДИ ЛИНК: Сашко  ја побара за жена Ивана  на првиот ден од Новата година).  Деновиве на Вимео е објавено видео од денот ...

Се ожени Сашко Пандев

Капитенот на ФК Хоризонт Турново, Сашко Пандев, се ожени со ќерката на сопственикот на ФК Хоризонт, Ивана Тодорова. Сашко  ја побара за жена Ивана  на првиот ден од Новата година. Младоженците судбносното „ДА“ го кажаа во црквата Свети Петнаесет, а забавата по повод свадбата на капитенот на ФК Хоризонт беше во хотелот Сириус, каде што задолжени за добрата атмосвера беа Легато и Амадеус ...

Хоризонт поразен во последното коло

Во последниот натрпевар од плеј аутот, кој го играше на домашен терен, Хоризонт изгуби од Брегалница (0:1). Единствениот погодок, на средбата, во 75. минута, го постигна Нацев. Натпреварот беше од ревијален карактер, со оглед на тоа што и победа на Хоризонт немаше да влијае на конечниот пласман на тимовите, Брегалница опстана, а Хоризонт ќе треба да игра бараж, за опстанок во првата лига, ...

ВИДЕО: Академија Пандев „го наполни до горе“ голот (10:0) на Хоризонт

Во рамките на 18. коло од Супер лигата на Македонија се сретнаа пионерите на ФК Академија Пандев и ФК Хоризонт. Битката беше нерамна, за што потврда е резултатот на средбата (10:0). Во редовите на ФК Академија Пандев, со седум постиганти погодоци се истакна Јани Атанасов, останатите голови ги дадоа: Трапановски, Тимов и Маневски. Видео пресек со дел од головите на средбата:   Помалите пионери ...

ВИДЕО: Како Хоризонт го испрати Пелистер во втората лига

Хоризонт го доби клучниот меч против Пелистер (0-2), со головите на Марјан Ташев (20 мин.) и Ѓорги Марков (32 мин.), натпреварот се играше  на стадионот „Гоце Делчев“ во Прилеп, Се чини дека слабата игра во одбраната на Пелистер беше решавачка, а Турново умееше да ги казни грешките на фудбалерите на битолскиот тим. Од останатите средби за одбележување е натпреварот Вардар – Ренова, кадешто ...

Последни три кола: Хоризонт во борба за опстанок во Првата лига

По победата над ФК Тетекс, во неделата, екипата на Хоризонт Турново успеа да го задржи осмото место, кое го води во бараж натпревар за опстанок во македонската прва лига. Следниот натпревар Хоризонт Турново го игра во Битола, кај Пелистер, кој  исто така е во трка за место кое води во баражот. Турновци со квалитетна игра сме убедени дека ќе се вратат со полн плен и сите три бода. Претпоследното ...

Хоризонт славеше во Тетово, стрелецот на головите двата гола му ги посвети на Ненад Серафимовски

Хоризонт Турново го совлада Тетекс со 2:0 со головите на Драган Ѓоргиев, во рамките од борбата за опстанок во ПМФЛ. Напаѓачот на Хоризонт Турново двата гола му ги посвети на Ненад Серафимовски, поранешен фудбалер, кој загина во акцијата на македонските безбедносни сили во кумановското место „Диво Насеље“. -Постигнав два гола за победа. Мора да кажам дека како Господ да беше со мене. ...

Кој доби награди од Хоризонт во наградната игра ,,Отклучи ја својата среќа”

*Комерцијална објава Хоризонт додели над 300 награди во наградната игра „Отклучи ја својата среќа“, во месец април. Дел од добитницните од наградниот квиз се: Ленче Колева- ЛЕД Телевизор Сања Груева – вечера за двајца Вила Парк Ристевски Александар (Цано) – пакет Пекабеско Василиа Ризовска – пакет производи ПКБ Јагода Ангелова – пакет производи Витаминка Ивона Донева – ...

Хоризнот ја почнува борбата за опстанок во првата лига

Денес и утре на програмата се натпревари од 29. коло од Првата македонска фудбалска лига. Три дуели почнуваат попладне во терминот од 16 часот. Хоризонт „походот“ за опстанот во првата лига го почнува од Штип. Двојките се: Тетекс – Пелистер, Брегалница – Хоризонт Турново и Силекс – Шкендија. Градското и дерби на колото Вардар – Работнички кое може да ги промовира „црвено-црните“ во ...