People of Strumica – Љубов која не познава години

Струмица е полна со живот, а оваа рубрика има за цел преку професионални фотографии од луѓе и моменти на различни локации да ви ја пренесе атмосферата од градот. Денеска започнуваме со фотографии за една љубов која не познава години и граници. Како што една анегдота кажува која внуката ја прашала баба си како нејзиниот брак трае толку долго и љубовта меѓу нив живее бабата и одговорила – ...

Нема пензија за жените на 59 и за мажите на 61 година!

Ништо од надежта за пензионирање на помлади години за мажите и за жените. Имено, по информацијата што кружеше деновиве дека се подготвуваат законски измени на постојните решенија за остварување на правото на старосна пензија, со вметнување на можноста за пензионирање на жените на 59 и на мажите на 61 година, од Министерството за труд и за социјална политика ја отфрлаат оваа можност. -Што ...

Според обвиненијата, Заев, доколку се докаже вината, би можел да добие најмалку четири години

На лидерот на СДСМ, Зоран Заев, му се заканува затворска казна од најмалку четири години, според членовите од Кривичниот законик, на кои се повикува МВР, а по информацијата дека Заев е осомничен во акцијата „Пуч“.   Од министерството истакнаа дека „40 годишното лице од Струмица, лидер на политичка партија, се товари за „Насилство спрема претставници на највисоките државни органи“ ...

По три години од разводот бившиот сеуште ја малтретира

Три години од разводот, 49-годишна струмичанка нема мир од насилниот сопруг. Мајката на две малолетни деца, која не сака да го открие идентитетот постојано трпи насилство од екс сопругот – и дома и на работа. Иако има правосилна одлука за затворска казна, тој се уште е на слобода, објавува Канал 5. „Ќе ве најде Пробиштип, ќе ве запалам сите.“ – како што јавува Канал 5, со овие зборови ...