ЕКСКЛУЗИВНО: ОД 10 ДО 19 АВГУСТ ЌЕ СЕ ОДРЖИ ГОДИНАШНОТО ИЗДАНИЕ НА СТРУМИЦА ОПЕН ФЕСТИВАЛ!

Од 10 до 19 август, оваа година ќе се одржи познатиот Струмица Опен Фестивал по седми пат по ред. Организаторите соопштија дека повторно ќе им биде овозможено на присутните да уживаат во музиката на најдобрите македонски, светски и балкански артисти.  

ЕКСЛУЗИВНО: ФЕСТИВАЛОТ СТРУМИЦА CALLING НА 24 МАРТ ВО СЕЛЕКТ-СТРУМИЦА!

Ве повикуваме на пролетното издание од фестивалот #StrumicaCallingво #Сабота24Март во #CafeBarSelect!!!!!!!! Фестивал кој полека расте и се наметнува како најдоброто нешто од Струмица , фестивал кој прераснува во традиција, фестивал кој представува збир на најдобрите струмички Dj-и , кои веќе еднаш се докажаа пред сите нас струмичани , ветуваат дека ќе дадат се од себе за да не има во уште поголем број ...

Lust Festival повторно во Струмица!

07.04.2018 е дефинитивно датумот кој треба да го сочувате бидејки Lust festival ни доѓа повторно во Струмица! Локацијата останува Club Select, а организаторите ни најавуваат дека покрај големи имиња од домашната електронска сцена ни доаѓа едно од најдоброто дџ-ско дуо на балканот. 07.04.2018 – Lust Festival: Easter Edition at Club Select

ЕКСКЛУЗИВНО: Lust Festival доаѓа во Струмица

Подгответе се за најголемата забава оваа есен! Многу диџеи, забава и љубов е тоа што го нуди Lust Festival Фестивалот ќе се одржи во клуб Селект на 14.10.2017(Сабота), а од фестивалот ни најавуваат 5 добро познати диџеи, ексклузивни промоции и многу изненадувања за сите посетители. A влезниците се веќе во предпродажба по промотивна цена од 100мкд. Lust Festival: Autumn Edition е дефинитивно настанот кој не смеете ...

„Златна петорка“ на фестивал во Варна

Долгометражниот игран филм „Златна петорка“ во режија на Горан Тренчовски продолжува и летово со богатиот фестивалски живот учествувајќи во официјалните програми на низа светски фестивали. „Златна петорка“ е единствен македонски филм кој ќе се прикаже на јубилејниот 25. интернационален филмски фестивал „Љубовта е таква“ во Варна, Бугарија, и тоа во програмата за дебитантски ...

(ФОТО) ДОДЕЛЕНИ НАГРАДИТЕ НА XIII АСТЕРФЕСТ

Жирито на XIII International Film Festival AsterFest составено од Srdjan Fink (Холандија), Natalja Althauser (Германија) и Elena Melloncelli (Италија) одлучи да се доделат следниве награди за филмовите во компетиција. · ЗЛАТНА ПОТКОВИЦА за документарецот „Виолината на Џо“ на Кахане Куперман од САД · СРЕБРЕНА ПОТКОВИЦА за документарецот „Жени“ на Анастасија Кузјакова од Русија · БРОНЗЕНА ПОТКОВИЦА за краткиот игран филм ...

На 21 јуни ќе се одржи четвртиот ЈОЈО фестивал на детски песни

На 21 јуни со почеток во 20 часот во центарот за култура „Антон Панов“ ќе се одржи четвртиот по ред ЈОЈО фестивал на детски песни. Вкупно 14 распеани дечиња од Струмица, а годинава за првпат и од Скопје и Гевгелија преку 14 новокомпонирани песни ќе пеат за музиката, љубовта, модата, слатките, принцезите, летото, децата, за Струмица. На фестивалот му претходеа аудиции кои што се одржаа во ...

„Златната петорка“ го отвори фестивалот на Југоисточна Европа во Париз

Играниот филм „Златната петорка“ во присуство на режисерот Горан Тренчовски го отвори седмото издание на фестивалот на кинематографиите на Југоисточна Европа (SEE a Paris 2017) во културниот центар L’Entrepot во Париз… ред поголем број видни личности од француската и европската културна сцена, филмот беше награден со долготраен аплауз. На свеченото отворање се обрати основачот и претседателот ...

Ване Костуранов автор на постерот Скопски филмски фестивал

Со филмот „Реквием за госпоѓа Ј.“ на режисерот Бојан Вулетиќ денеска почнува јубилејното 20. издание на Скопски филмски фестивал. На програмата од денеска до 28 април ќе се најдат повеќе од 75 филмови, работилници и гостувања на реномирани филмски имиња, во кино „Милениум“, Кинотека на Македонија и кино „Фросина“. Филмот „Реквием за госпоѓа Ј.“ годинава беше дел од официјалната програма ...

„Љубовната приказна“ на Силви Бенд испеана на Струмица Опен Фест!

Настапот на Силви Бенд го означи почетокот на последната фестивалска вечер од Струмица Опен Фест.  Интерпретирајќи ги нивните најпознати хитови меѓу кои и новите музички нумери „Не лажи ме“ и „Љубовна приказна“ снимени во март годинава, ги подготвија струмичани за престојното музичко лудило.