Младите вечерва ја носат Евровизијата во Струмица за Божик!

За вечерва со два концерти е најавено одржувањето на осмиот Божиќен традиционален хуманитирен концерт на учениците од СОУ „Јане Сандански“, насловен како „Божиќна Евровизија“. Тие овој настан го организираат заедно со Младинскиот совет на Струмица, а хорот, солистите,бендот и ритмичката група од струмичката гимназија ќе исполнат голем број победнички песни од евровизиските фестивали ...

ВИДЕО: Јана Бурческа кажа „ДА“ на Евровизија !

Јана Бурческа му кажа „да“ на момчето Александар Филиповски кое ја побара за жена за време на одржување на Изборот за песна на Евровизија. Јана и Александар, инаку гитаристот од нејзиниот бенд „Оф битз“, се заедно две години. Александар е во Киев и оттаму ја бодреше Јана. Вечерва, пред да почне гласањето тој ја побара за жена. Ова е прво запросување воопшто од кога постои изборот за ...

ВИДЕО: Светски настап на Македонија на Евровизија 2017

Јана Бурческа вечерва имаше блескав настап на втората полуфинална вечер на изборот за песна на Евровизија кој се одржува во Киев, Украина. Многумина сметаат дека првпат по подолго време Македонија има песна со која може да се пласираме во финалето на Евровизија. Финалето е во сабота, на 13 мај.

Калиопи подготвена да ја претстави Македонија на Евровизија

Нашата претставничка Калиопи ќе настапи утре, во втората полуфинална вечер, под реден број осум Во финалето на Евросонг 2016 година, на 14 мај во Стокхолм, освен „големата петорка“ ќе настапат и претставниците на Азербејџан, Русија, Холандија, Унгарија, Хрватска, Австрија, Ерменија, Чешка, Кипар и на Малта. На овогодинешниот музички натпревар ќе учествуваат вкупно 41 земја од Европа и ...

(ВИДЕО) Евровизиската песна „Дона“ јавноста ќе може да ја слушне на 7 март

Песната „Дона“ со која Калиопи ќе нè претставува на Евровизија, премиерно ќе биде изведена на 7 март. Претставувањето пред македонската јавност ќе биде во рамките на специјално шоу на Македонската радио телевизија. Автор на музиката и аранжманот е Роме Грил, со кого Калиопи соработуваше и на „Црно и бело“ со која исто така не претставуваше на Евровизија. Текстот е на Калиопи. Изборот ...

Александра Јанева на деветто место на Скопскиот фестивал

Заврши изборот за македонска песна за Евровивизијата во Австрија. Во Виена, Македонија ќе ја претставува Даниел Кајмаковски со песната ,,Лисја есенски”. На овогодинешниот избор на Евровизија учествуваше и струмичанка Александра Јанева. Александра се претстави со песната „Во твојот свет“, музика на Ванчо Димитров, текстот Ана Пандевска и аранжманот на Дамјан Лазаров. Александра ...

Перформанс „Сликата и зборот“ на Здружението „Евро-визија“

Џ  Спојот на карневалските маски, афоризмите и шегата бше првата симбиоза на перформансот „Сликата и зборот“, што во рамките на проектот „Карневалски слики“ го организира Здружението „Евро-визија“, како проект финансиран од Општина Струмица. На настанот што се одржа во просториите на Здружението „Евро-визија“ во духот на единствената карневалска атмосфера, беше претставен избор ...

Александра Јанева во трка за Евровизија 2015

Победникот на Скопје фест и македонскиот претставник на Евровизија 2015 ќе биде избран со собирање на гласови те доделени о од жири-комисијата и по пат на телефонско гласанје на принципот 50:50. МРТ ги објави иминњата на 20 кандидати кои влегуваат во трка за следен македонски евровизиски претставник. Скопје фест ке се одржи на 12 Ноември во Скопје, во Метрополис арената , а победникот ќе ...

Евровизискиот спот за „To the sky“ на Тијана Дапчевиќ

Македонската евровизиска претставничка Тијана Дапчевиќ го промовираше спотот за песната “To The Sky” на англиски и македонски јазик. Спотот изгледа модерно, луксузно и европски, а во него се појавуваат седум згодни момци кои ја придружуваат Тијана. Спотот е работен три дена во режија на Мерт Аслани, а го изработи Горила продукција и Македонската радио телевизија.