Oткриен тајниот рецепт за подготовка на совршено тесто за пица

Конечно е откриена тајната на рецептата за совршено тесто за пица. Да, да, она што сите пицери го кријат како змијата нозете. Тестото, како и предлог што да ставите на пицата, го имате тука, а вие можете да експериментирате со што год ви душа посака околу тоа што ќе ставите на пицата. Еве што се ви е потребно за една пица за двајца: За тестото: 320 гр. брашно 1 лажичка сол 1 лажичка инстант квасец 1 ...

Домаќинките и годинава ќе го одврзат ќесето за приготвување на домашен ајвар

SAMSUNG На зелените пазари веќе се продава ајварката за приготвување на омиленото традиционално јадење, ајварот. Некои од домаќинките кои веќе почнаа да купуваа пиперки за ајвар, велат дека и покрај тоа што маркетите се преполни со зимница, сепак повкусна е онаа што ќе си ја направиш дома Почна сезоната на подготовка на зимници, традиционалниот ајвар, лутеница, туршија, кисела зелка и ...

Кулинарски ден на домаќинките од Босилово и Грмен

Домаќинките од Босилово и Грмен организираа кулинарски ден каде што жените од општина Грмен и општина Босилово се обидоа да ги истакнат своите кулинарски квалитети.Активноста се одржа во Културно едукативниот центар за млади во Босилово. Оваа активност е дел од проектот “Одржлив економски развој преку подобрување на социјалната инфраструктура во прекуграничниот регион Грмен ...