Цариниците спречија шверц на гориво

370 литри дизел гориво, откриеја цариниците при контрола на товарно моторно возило со македонски регистарски таблички, управувано од македонски државјанин, пријавен за влез на граничен премин Ново село. Непријавеното Дизел гориво е пронајденово внатрешноста на левиот страничен магацин (сандак) на полуприколката од товарното возило.

Нови цени на горивата

Малопродажните цени на бензините од ноќеска на полноќ се намалуваат за половина денар, а на дизелот и екстра лесното за 1,5 денари за литар Согласно Одлуката на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) новата цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 71 денар за литар и на Еуросупер БС-98 изнесува 73 денари за литар. Еуродизелот ќе се продава по 55 денари за литар, а Екстра лесното масло за домаќинство ...

Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), на денешната седница, донесе последната одлука за одредување на малопродажните цени на нафтените деривати. Со одлуката на РКЕ: Цената на Еуросупер БС95 останува иста и по полноќ ќе се точи за 70,5 денари по литар. За половина денар поевтинува Еуросупер БС98 кој од утре ќе можете да го купите за 72 денари по литар. Дизелот поевтинува за  денар и ...

Нови цени на горивата: Бензинот поевтинува, дизелот поскапува

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) денес донесе нови цени за горивата, цената на бензинот ќе поевтини, а дизелот поскапува. Еден литар бензин од вечерва ќе биде поевтин за 1,5 денари, а дизелот поскап за половина денар. За 1,5 денари поевтинува и Еуросупер БС98 и до утре ќе се продава за 72,5 денари по литар. Еуросупер БС95 поевтинува за 1,5 денари и од полноќ неговата цена е 70,5 денари ...