ВАНЧО СТОЈАНОВ: Центарот на Василево ќе добие Булеварско решение

Драги мои сограѓани, Кај нас постои девиза, ветуваме-реализираме. Тоа што го ветуваме го исполнуваме, за сето тоа сите ние самите сме сведоци, сето тоа што го реализираме на територијата на општина Василево е всушност Вашиот глас, Вашата програма. Програмата на општина Василево ја креирате токму Вие. Така ќе биде и во оваа програма, сето она што вие го баравте ќе биде реализрано. Ќе ги ...

Општина Струмица: Булеварот „Гоце Делчев“ е осветлен со доволен број улични светилки

Откако  до нашата редакција стигнаа поплаки од граѓаните кои секоја ноќ се движат по фреквентниот булевар „Гоце Делчев“ дека самиот булевар нема никакво осветлување и е во потполна темница од општина Струмица велат дека Булеварот „Гоце Делчев“ е осветлен со доволен број улични светилки и предметот за реакција на граѓаните е регистриран од стручните служби на Јавното претпријатие „Паркиралишта ...

Автомобили се искршија на булеварот Гоце Делчев – повредена жена

Уште една страшна сообраќајка викендов во Македонија која за среќа нема фатални последици. Во 15 часот и 50 минути во текот на вчерашниот ден БМВ управувано од страна на 38-годишниот П.Ј. од Струмица, удрило во Пежо 307 управувано од 35-годишниот И.Д. од струмичко. Несреќата се случила на булеварот Гоце Делчев. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобила сопатничка од Пежото, 68-годишната ...

Булеварот „Маршал Тито“ доби нов лик

Булеварот „Маршал Тито“ на потегот од кружниот тек кај ЕВН до излезот на градот кон населеното место Куклиш доби нов лик. По реконструкцијата на средната лента и поставувањето на жардинериите, деновиве, во завршна фаза е хортикултурното уредување. Овој зафат го реализираа општина Струмица и Јавното претпријатие за комунални дејности „Комуналец“. -Оваа инвестиција е реализирана ...

Во завршна фаза е хортикултурното уредување на булеварот „Маршал Тито“

Булеварот „Маршал Тито“ на потегот од кружниот тек кај ЕВН до излезот на градот кон населеното место Куклиш доби нов лик. По реконструкцијата на средната лента и поставувањето на жардинериите, деновиве, во завршна фаза е хортикултурното уредување. Овој зафат го реализираа општина Струмица и Јавното претпријатие за комунални дејности „Комуналец“. -Оваа инвестиција е реализирана ...

Двајца повредени во сообраќајка на булеварот Климент Охридски

Собраќајот на булеварот Климент Охридснки на првиот ден од Новата години речиси два часа беше во прекин, по сообраќајната незгода која се случи денеска околу 15 часот во близина на автобуската станица. Според очевидци кој ни ги испратија фотографиите возило марка BMW со странски регистарски таблици излетало од патот и удрило во бандерите со улично осветлување, по што излетало во спротивната ...

Ќе се поставуваат жардинерии на булеварот „Маршал Тито“

Булеварот „Маршал Тито“ ќе добие нов лик, на потегот од кружниот тек кај ЕВН до излезот од градот кон населеното место Куклиш. Јавното претпријатие за комунални дејности „Комуналец“ ги почна активностите за поставување на жардинерии, односно, денеска се подготвуваше теренот за поставување на рабниците. Целиот овој потег ќе добие и соодветно хортикултурно уредување. За овој градежен ...

Темјанушки го разубавија булеварот „Маршал Тито“

Екипи на Јавното претпријатие за комунални дејности „Комуналец“ денеска го разубавуваа булеварот „Маршал Тито“, а во рамките на есенското хортикултурно уредување. Досегашните летни цвеќиња кои беа засадени околу палмите се заменуваат со темјанушки во различни бои кои одлично се вклопуваат во есенскиот амбиент на градот. Според најавите на овој дел од булеварот ќе бидат засадени ...

Се обновуваат окапниците на жардинериите по булеварите во градот

Општина Струмица ги средува жардинериите во централното градско подрачје, односно долж булеварите „Маршал Тито“ и „Ленинова“. Во градежниот зафат кој започна денеска ќе бидат заменети околу 100 окапници кои во изминатиот период се одлепиле поради временските промени, но поголем дел се искршени и од страна на граѓаните кои често ги користат за преминување од едната на другата страна, ...

Реакција на Општина Струмица по повод објавата на порталот ,,Струмица Денес‘‘ под наслов : ,, Фото : Што се може да се види во фонтаната во центарот на Струмица‘‘

Општина Струмица до редакцијата на Струмица Денес испрати писмена реакција на објавен текст за мртвата птица во фонтаната во центарот на градот.