(ВИДЕО) Најубавата божиќна песна од нашето детство

„Божиќна песна“ е изведена првпат во 1993 година на фестивалот „Златно славејче“. Музиката и аранжманот се на Кире Костов, текстот го напиша Љупчо Јакимовски, а песничката ја испеа Александра Кољозова. Тивка јануарска ноќ на исток ѕвезда свети, купив божиќно дрвце сила и моќ ми вети Тивок јануарска ден радост и среќа точи, на Христос роденден празник за очи Сега мирно течете води вистина ...

Во „Свети Петнаесет Тивериополски Свештеномаченици“ ќе се делат божиќни пакетчиња за дечињата

На денот на Рождеството Христово – Божик (четврток) Македонската Православна Црква „Свети Петнаесет Тивериополски Свештеномаченици” со благослов на Високопреосветениот Митрополит Струмички г. Наум ги поканува родителите со своите мали деца да дојдат во истоимената Црква во 15 часот, каде што на децата од страна на старешината на Црквата отец Димитар Крцев ќе им бидат поделени ...

Денес е Коледе, утре е Божиќ…

Денес е Бадник, денот пред еден од најголемите празници во православието Божик. Бадник е празник кој го менува денот, а датумот не. Тоа е денот кога се очекува и прославува најубавата вест за Христовото раѓање. На овој ден, уште во зорите се слуша гласот на коледарите, кои ја соопштуваат веста за раѓањето на Исус Христос. По обичај на коледарите пејат коледарски песни и им се даваат ореви, ...

На Божиќ бесплатен паркинг

По повод големиот христијански празник Божик, користењето на јавниот градски паркинг во Струмица ќе биде бесплатен. Според начинот на функционирање на ЈП „Пакриралишта“ во недела и на државни празници јавните отворени паркиралишта се бесплатни.

Најубавите божиќни пораки

Божиќ е радосен празник што го дочекуваме и го прославуваме со најблиските. Еве неколку преубави божикни пораки. *На денешниот ден прости им на твоите должници, подари им бакнеж на твоите ближни, помогни им на тажните. А на полноќ, погледни кон небото и ќе видиш ѕвезда што оди, тогаш тивко кажи Христос се роди! *Кога последната свеќа на Бадник догорува, слушај го срцето што ти зборува, ...

Божиќна честитка од градоначалникот на општина Василево

Почитувани сограѓани, верници од Православна вероисповед! По повод големиот Христијански празник, Раѓање Христово – Божиќ, Ви упатувам искрени честитки со желби за добро здравје, духовен мир, и меѓусебно разбирање. Овој голем празник нека биде причина повеќе, во духот на Христијанството, почитувајќи го и негувајќи го заедништвото и хуманоста како едни од најголемите човечки вредности, ...

Симболиката и значењето на Божиќ

Божиќ е празник полн со симболика. Без разлика дали во вашиот дом Божиќ е традиција или сега ја учите симболиката што треба да биде почитувана, немојте да заборавите дека суштината на Божиќ е во љубовта, простувањето и милосрдието, а не во формата, која секако е одраз на суштината, но која ништо не значи доколку не го шири духот на љубовта и милосрдието. Кај нас при славењето на Божиќ ...

Бадник и Божиќ се неработни денови

Утре 6-ти јануари, Бадник, ден пред Божиќ, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед, соопшти Министерството за труд и социјална политика. Согласно Законот за празниците, 7-ми јануари, првиот ден од Божиќ, според православниот календар, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија

Православните христијани утре го слават Бадник, задутре Божиќ

Утре е Бадник, ден пред големиот христијански празник Божиќ. Бадник уште се нарекува и Коледе, а тоа е денот пред роденденот на Исус Христос (Божиќ), според христијанската традиција. Според Јулијанскиот календар по кој се раководи Македонската православна црква, Бадник паѓа на 6. јануари секоја година, а Божиќ на 7. јануари. Суштината на празникот е во радоста на христијаните пред ...

Газелите организираат Божиќна балетска претстава во Струмица

Студиото за модерен балет „Газели“ организира Божиќна балетска претстава во Струмица. На 05 јануари (вторник) со почеток во 18 часот струмичани ќе имаат можност да уживаат во модерен балет. Влезницата чини 100 денари.