АЛЕКСАНДРА ЈАНЕВА СО СОЛИСТИЧКИ ВЕЛИГДЕНСКИ КОНЦЕРТ ВО ВАЛАНДОВО!

  Во 2016 година, токму на Велигден го одржав мојот прв солистички концерт воопшто. Драго ми е што Велигден 2018 ќе го одбележам со нов голем концерт на мојата прва музичка средба со валандовчани. Во недела, 8 април од 20:30 часот, заедно со D-ZOO ќе направиме голема велигденска дружба на плоштадот во Валандово. Влатко Сапламaев (клавијатури), Ристе Невеселов (гитара), Пенче Кралев (бас гитара) ...

Александра Јанева и 2BE го преработија светскиот хит „Perfect “ на Ед Ширан и Бијонсе

Александра Јанева и 2BE го преработија светскиот хит „Perfect “ на Ед Ширан и Бијонсе. Новото аудио и видео на поп-пејачката е музичка празнична честитка за нејзините фанови. Александра и нејзиниот бенд 2BE освен со видео ќе ја заокружат годината со многу новогодишно-божиќни настапи низ Македонија. Аранжманот на преработката е на талентираниот Тино Стојановски од бендот 2BE. Оваа е ...

Александра Јанева има нова песна од Слаткар

  На 16 ноември преку социјалните мрежи поп-пејачката Александра Јанева ќе ја промовира својата најнова песна „Бам бам“ со видео-запис. Автор на музиката и текстот на песната е Марко Маринковиќ – Слаткаристика, а аранжманот е на Иван Јованов – Iwayo. Оваа прва нивна соработка ќе биде промовирана на бугарско-германскиот канал Facing The Sun во четврток, 16 ноември.  Пејачката во сабота, ...

ВИДЕО:Александра Јанева со акустична верзија на Dusty Springfield

Поп-пејачката Александра Јанева не престанува да споделува музички материјали по социјалните мрежи. Овој пат станува збор за акустична изведба на светски евергрин во едно од нејзините радио гостувања. Александра објави изведба на безвременскиот хит Son of a preacher man на Dusty Springfield кој речиси 50 години се препејува, изведува и слуша. Нејзината верзија е во препознатливиот стил на струмичанката, ...

Струмичанката Александра Јанева деновиве ја започна медиумската промоција на песната „Зошто баш ти“.

Струмичанката Александра Јанева деновиве ја започна медиумската промоција на песната „Зошто баш ти“.  На вчерашното гостување во штипското студио на националното Канал 77 радио таа изведе 5 композиции во живо. Неа ја придружуваше младиот и талентиран гитарист Тино Стојановски кој се појавува и во спотот за нејзината балада „Солза за крај“. ЛИНК: https://www.facebook.com/Kanal77/videos/1484242891608640/

(ВИДЕО) Александра Јанева со инзвонреден римејк на баладата „Зошто баш ти“

 По повод 10 годинишнината од издавањето на оригиналната верзија на баладата „Зошто баш ти“ пејачката Александра Јанева направи свој римејк. Синоќа, за време на нејзиниот настап во Кафе Концепт пред струмичани беа промовирани песната и видео записот. „Благодарност до целиот мој тим кој веруваше во овој проект и заедно подготвивме уште едно изненадување за публиката“, вели ...

Александра Јанева ќе ја промовира својата најнова песна со настап пред домашна публика

Денес младата пејачка преку социјалните мрежи ја сподели информацијата дека на 8 април ќе ја почести публиката со нов проект.  Александра Јанева ќе ја промовира својата најнова песна со настап пред домашна публика во Струмица на крајот од неделата. „Песната „Зошто баш ти“ е во оригинално издание на Ноне Неделковска. Заедно со авторите одлучивме да ја реиздадеме оваа прекрасна македонска ...

Александра Јанева и Гонце Ѓоргиева во емисијата ,,Урбан Таг” на ТВ21

Струмичанките Александра Јанева и Гонце Ѓоргиева беа гости во емисијата ,,Урбан Таг” на националната телевизија ТВ21. Во музичката емисијата Александра и Гонце овозможија полачасовно акустично издание на најпознатите светски хитови. Уживајте!

Александра Јанева подарува инструменталки за 5 песни

Од денес на официјалниот YouTube канал на младата пејачка Александра Јанева се прикачени нови пет видеа. Таа во пакет ги подарува нејзините пет најбарани песни во инструментална верзија. „Секојдневно ме контактираат млади таленти и бараат инструментални верзии за настапи. Драго ми е што веќе дел од моите песни се пеат, без разлика дали во домашна атмосфера, на некоја сцена или на ТВ шоу. ...

ВИДЕО: „Со маки сум се родила“ во изведба на Александра Јанева

Струмичанката Александра Јанева во пресрет на големиот празник – 25 години од Денот на независноста на Македонија на својот инстаграм профил објави видео на кое нема да остане рамнодушен ниту еден горд македонец. Всушност, Јанева се подготвува за  штипската Пастармалијада па денешната проба реши да ја заврши со нашата добро позната изворна македонска песна „Со маки сум се родила“ ...