И дијаспора дојдена на референдум против рудник во Ново Село

Референдумот во општина Ново Село на кој што граѓаните треба да кажат дали се согласуваат со работата на рудникот во Иловица во моментов тече задоволнително, а излезноста досега е далеку поохрабрувачка од онаа во Босилово, информираат активистите од иницијатива „Здрава Котлина“. На социјалните мрежи иницијаторите на референдумот се пофалија дека во Ново Село дошле и припадници ...

Д-р Александар Митов промовираше своја веб платформа – сите медицински совети на едно место

Д-р Митов е доста познат на струмичката публика, но и пошироко. Досега тој медицинските совети освен на телевизиски интервјуа ги споделуваше и на неговиот приватен фејсбук профил. Отсега па натаму тој за оваа намена има веб платформа, но и фан страна која може да ја надете на социјалната мрежа Фесбук и да ги следите сите негови објави. Д-р Александар Митов е  струмичанец, магистер по ...

Струмичкиот регион – потенцијално жариште на хеморагична треска

Во Македонија има повеќе ендемични подрачја во кои може да се појави хеморагична треска. Тоа значи дека болеста тлее и може да се активира. Токму поради тоа на жителите им се препорачува зголемено внимание и хигиена, особено на места каде што може да се појават глодачи или има повеќе инсекти (крлежи, комарци…) што се преносители на дел од заразите. Пред десетина дена хеморагична треска ...

Орце Коцев од Муртино освои милионер Џек Пот вреден 1.575.060

52 Милионер на Државна Видео Лотарија е Орце Коцев од струмичко Муртино. Тој на видео лотариските терминали од Државна Видео Лотарија, во Спорт Лаиф Трејд  на 16 јули, освои фантастични 1.575.060 денари. Во присуство на членовите на семејството Коцев, тимот на Државна Видео Лотарија му го додели МИЛИОНЕР ЏЕК ПОТ чекот  кој гласи на добитниот износ од 1.575.060 денари.  Орце кој е уште под импресии ...

ВИДЕО: Бегалска приказна со среќен крај

Уште една приказна со среќен крај од ТЦ „Винојуг“  Гевгелија.  По 16 месечна правна голгота, сириецот Нури Штаат од денес ќе биде заедно со неговото семејство во Германија. За привремениот престој и за неговата животна приказна, во продолжение во прилогот на регионалната телевизија Телеканал А1. 

Падна милионер ЏЕК ПОТ во Sport Life Муртино

Вчера беше  дефинитивно среќен ден за жител на Муртино, бидејќи му се падна Милионер Џекпот ваучерот од 1629424.00 МКД. Во обложувалницата на Sport Life во Муртино вчера попладнето се падна оваа висока парична награда и усреќи уште еден жител од регионот. Претходно џек пот се падна двапати во Босилово. Му честитаме на добитникот ! Добитник Босилово 1  Добитник Босилово 2 

ФОТОГАЛЕРИЈА: Отворање на нов салон за „Ведра Мебел“ во Струмица

Компанијата за производство на мебел „Ведра“ синоќа отвори свој изложбен салон на излезот од Струмица кон индустриската зона „Север“. Салонот на два ката изобилува со модерни парчиња мебел погодни за сечиј вкус.„Ведра“ зад себе има повеќегодишно искуство во производство за мебел, но од сега, за своите клиенти, програмата од сопствено производство ќе ја изложова на во сопствениот ...

Ноќните трки ја активираа сообраќајната полиција

Мирис на бензин, брзина и адреналин – за едни забава, за други вознемирување во доцните ноќни часови.Булеварите во главниот град се почесто се користат како тркачки патеки за мотори и бесни автомобили кои не ги почитуваат сообраќајните правила. Вревата ги вознемирува жителите во околните згради, а претставуваат и опасност за другите учесници во сообраќајот, и за самите себе. Од СВР ...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Се отвори „STORY“ ново Coffee to Go во градот!

Уште едно урбано место се отвори во Струмица. „Story“ е новото место во градот каде ќе се испишуваат приказните со Вашите сакани. Тука ќе може да уживате во најразлични вкусови на кафе, фрешови, освежителни пијалоци, smoothie. Да седнете на пространата тераса или едноставно толку сте во брзање да земете чашка и освежени да го продолжите денот. Coffee to go – Story  се наоаѓа на улицата Младинска ...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Отворен вториот бутик на MЕRY.N

Вечерта на 15 јули  на градското корзо се продолжи приказната наречена „Mеry.N“ со втор бутик кој ќе специјализира во продажба на свечени фустани. Новиот бутик се наоѓа спроти постоечкиот кој од сега ќе дава акцент на секојдневна облека.