Шампионската трибина во Струмица е празна

Спомените од сезоната 2006/07 нема никогаш да избледат, но од „онаа“ атмосфера нема ниту А. Некогаш, трибините во струмичката сала „Парк“ беа преполни, кога КК Струмица 2005 ја освои титулата, а следната година играше финале и ја загуби мајсторката дома од КК Фени Индустри. Струмица го игра мечот со Гостивар, дуел на екипи од два града поранешни шампиони, во рамките на 10-то коло во домашното ...

КЕВИН ТАЈНС ОД КК СТРУМИЦА ЗАРАБОТИ КАЗНА ПОРАДИ ТЕПАЧКА СО ДВЕЈН МЕНЏАМИН ОД БЛОКОТЕХНА!

Поради меѓусебна физичка пресметка, Двејн Бенџамин од Блокотехна и Кевин Тајнс од Струмица дпбија забрана за настап на наредните два натпревари и парична казна во висина од 30.000 денари. Не било така мирно на средбата од 9. коло во Гевгелија на која се сретнаа екипите на Блокотехна и Струмица. Страстите ги разгореле американските кошаркари. И тоа по еден на двете страни на теренот. А конечниот ...

Кошаркарскиот тим на СОУ „ЈАНЕ САНДАНСКИ“ освои 1-во место на Општински натпревар

Вчера, по повод патронот на градот Струмица, Светите Петнаесет тивериополски свештеномаченици, во спортската сала на СОУ „Никола Карев“ – Струмица се одржа Општински натпревар во кошарка за средните училишта. На натпреварот учествуваше и Кошаркарската екипа на СОУ „Јане Сандански“ – Струмица која го осови првото место на натпреварот откако ги победи тимовите на СОУ „Никола ...

СТРУМИЦА ПРЕГАЗЕНА ОД ЕКИПАТА НА БЛОКОТЕХНА!

Екипата на Блокотехна продолжува во фантастичните настапи во новата сезона на кошаркарската Суперлига во нашата земја. По осум одиграни кола, тимот забележа седум победи, а денес последна „жртва“ на разиграните гевгеличани беше тимот на Струмица, кој загуби убедливо со 112-57. Мијатовиќ и Дујковиќ повторно беа незадржливи, а токму тие ја направија разликата на теренот и по првите ...

НОВИОТ ТРЕНЕР ВАСКО АТАНАСОВ ЈА ОДНЕСЕ СТРУМИЦА ДО ПРВАТА ПОБЕДА СРЕДЕ БИТОЛА!

Се офајдија и кошаркарите на Струмица. Се чини дека им беше потребна една промена, и тоа тренерска, на местото на Власис Влаикидис кој поднесе оставка, шанса доби младиот Васко Атанасов. И донесе успех, прв за прволигашот од Струмица. И тоа гостински, во салата „Младост ” во Битола. Пелистер – Струмица 76:86 (16-32; 26-21; 23-15; 11-18) Неверојатни на семафорот во салата „Младост” стоеја (9-25) ...

KOШАРКАР НА СТРУМИЦА ДОБИ ОПОМЕНА ОД МКФ ПОРАДИ НОСЕЊЕТО НА РАЗЛИЧНИ ЧОРАПИ!

Делегатот забележал дека еден играч на Струмица, имал поразлични чорапи од другите соиграчи. Но, тоа не е доволно за казна. Паричните казни за добиени технички лични грешки се редовна глетка во билтените на МКФ после секое коло, чести се и двојно зголемените глоби за неспортско навивање, како поблага форма има опомена, а комесарот за натпреварување засега казнува ниту опоменува само ...

Владо Илиевски: Ако дојдам на чело на МКФ, платата ќе ја донирам за прогрес на младите таленти!

Македонската кошаркарска легенда Владо Илиевски, кој е во трка за претседател на Македонската кошаркарска федерација, вели дека доколку дојде на функцијата претседател, ќе се откаже од својата плата. Во изјава за ,,Фокус’’ тој потенцира дека своите месечни примања од се срце ќе ги намени за помош на млади кошаркарски таленти. ,,Зад себе имам интернационална кошаркарска кариера и ...

ЕКСКЛУЗИВНО: Васко Атанасов е нов тренер на Струмица!

По шест одиграни кола се случи првата тренерска смена во најсилната македонска кошаркарска лига. Екипата на Струмица, која заедно со Шкупи се единствени два тима без триумф, се раздели со грчкиот стратег Власис Влаикидис. Предводникот Блаикидис си поднесе оставка, а управниот одбор на клубот истата ја прифати. Неговиот довчерашен помошник, Васко Атанасов, е именуван за негов наследник. ...

Власис Влаикидис поднесе оставка, Струмица останува без тренер

Власис Влаикидис повеќе не е тренер на струмичкиот прволигаш. По серијата од шест порази во низа во исто толку одиграни натпревари, Гркот одлучи да си поднесе оставка. „Како прв тренер на Струмица, по лошите резултати оваа сезона, чувствувам морална одговорност да поднесам оставка. Сакам да им се заблагодарам на играчите и моите соработници за изминатиот период. Посебено сакам да ...

СТРУМИЧАНИ ВО НОКДАУН: Хил сам им даде 45 поени!!!

Во дербито на дното од 6. коло во Првата лига, кошаркарите на Кожув славеа на гостувањето против Струмица Во игра со доста промени во играта, и резултатот, на крајот гевгеличани стигнаа до двата бода. Пред се по заслуга на неверојатниот шутерски ефект на Марк Хил, кој во струмички „Парк“ реализираше рекордни  за еден играч во овој дел од Првата лига, 45 поени. Струмица – Кожув  85:92 (22-28,28-19,19-22,16-23) Публиката ...