ПАДНА И КОЖУВ: БЕЛАСИЦА НЕЗАПИРЛИВО СЕ ДВИЖИ КОН ПРВАТА ЛИГА!

Денеска со почеток од 15:00 часот на градскиот стадион во Струмица се одигра натпреварот од втората македонска лига помеѓу екипите на Беласица и Кожув. Очекувано, Беласица повторно му нанесе пораз на противникот со резултат од 3:0.   ⚽ Мартин Мирчески ⚽ Крсте Тодоров ⚽ Никола Божинов

АСТРИОН-СТРУМИЦА ПРОЛЕТНИОТ ДЕЛ ГО ЗАПОЧНА СО ПОБЕДА НА ГОСТИ!

Кадетската екипа на Астраион го започна пролетниот дел со победа на гости против ГРК со резултат 26:30 и ја продожуваат борбата за 1 место. Пионерите на гостувањето ви Делчево загубија од домаќинот со резултат 26:19.

ДИМИТАР ВИТАНОВ ПОВТОРНО И ДОНЕСЕ НА СТРУМИЦА ДВА МЕДАЛИ ОД МЕЃУНАРОДНИОТ ТУРНИР ВО СРБИЈА!

  Mакедонската репрезентација учествуваше во традиционално карате кое се одржа од 23 до 25 март и зема учество на Светскиот клубски карате куп и меѓународниот турнир „Црвена Звезда 2018″ за сениори, јуниори, кадети и деца во Белград. Меѓу нив беше и нашиот шампион од Струмица-Димитар Витанов кој на нашиот град повторно му донесе два медали. БРОНЗЕН ВО КАТА-ЕКИПНО БРОЗЕН ВО БОРБА.

Американецот Хикмен во Струмица!

Кошаркарскиот клуб на Струмица потпиша со 31-годишен американски крилен центар…Станува збор за Демонд Хикмен кој минатата сезона настапуваше за американскиот Питерсбург Кавалирс (ECBL). Му помогна на овој тим да го заврши регуларниот дел од сезоната како втор најдобар во Северно-Западната дивизија.  

Струмица и Весна Пробиштип ќе се борат за титулата во националниот Куп

Во финалето на одбојкарскиот Куп на Македонија во машка конкуренција ќе се сретнат Струмица и Весна Пробиштип. Возвратните натпревари од полуфиналето само ја потврдија разликата во квалитет меѓу полуфиналистите. Бранителот на титулата во Купот, Струмица загуби од Вардар со 3-2, но поради победата од 3-0 пред своите гледачи обезбеди финале. Весна Пробиштип и на вториот натпревар од ...

,,Ентузијаст” го организира планинарскиот марш ,,Ванчо Атанасов”

ПАОК ”ЕНТУЗИЈАСТ” Струмица го организира деветнаесетиот меморијален традиционален меѓународен планинарски марш ,,ВАНЧО АТАНАСОВ 2018,,кој ќе се одржи на ден 15.04.2018г. (Недела)на планината Беласица.Ве покануваме да земате учество на истиот по следната маршута: Тргнување од стара автобуска-Зградата на Телеком -Поштата Струмица во 7,00 часот.Село Костурино 8,00часот тргнување на учесниците ...

УШТЕ ЕДНА ПОБЕДА ЗА СТРУМИЧАНЕЦОТ НИКОЛА И ЗА НЕГОВИОТ ТИМ ОНИКО!

  Нашиот струмичанец Никола не престанува да реди победи со Онико. Овојпат на мета беше екипата на Ресовиа која загуби со резултат од 3:0. „Игравме навистина добра игра и заслуживме што освоивме три поени. Сите сме среќни и горди од мојот тим за оваа победа, покажавме навистина добар квалитет. Целта е да ја завршиме сезоната на што повисоко место“-истана Никола.    

ВИДЕО: Каква АТРАКЦИЈА – Струмичанецот Јани Атанасов даде гол со „ножички“ против Англија!

  Фудбалската репрезентација на Македонија до 19 години рано во натпреварот дојде до предност против големиот фаворит Англија (0-1), на атрактивен начин, со погодок на Јани Атанасов. Фудбалерот на Академија Пандев успеа да го надмудри противничкиот голман уште во 3. минута од мечот. Еден од лидерите на оваа репрезентација погоди атрактивно, со ножички, откако одлично доби топка ...

ПОТРЕБНА ИМ Е НАШАТА ПОДРШКА: ОК НАКОВСКИ ВОЛЕЈ УТРЕ ГО ИГРА ВТОРИОТ ПОЛУФИНАЛЕН НАТПРЕВАР ОД КУПОТ НА МАКЕДОНИЈА!

По победата на гости над екипата на ОК Универзитет Тетово со резултат од 2:3 во склоп на Купот на Македонија, ОК Наковски Волеј утре со почеток во 19:00 часот во салата при СОУУД „Димитар Влахов“-Струмица го игра вториот полуфинален натпревар. Она што во моментот им е најпотребно е нашата подршка, затоа утре сите да им покажеме дека сме жедни за победа и да ги бодриме во текот на целиот ...

ЕКСКЛУЗИВНО:БАРЕЗИ И МИЛАН ДОАЃААТ ВО СТРУМИЦА ПО АТАНАСОВ!

  Наместо Интер, со кој Атанасов има предоговор, можно е нашиот младински репрезентативец да замине во Милан, а легендата Франко Барези утре пристигнува во Скопје за во живо да го гледа мечот Македонија – Англија до 19. години. Македонскиот репрезентативец до 19. години Јани Атанасов е мета на големиот Милан. Сегашниот играч на Академија Пандев, и еден од нашите најнадежни млади фудбалери ...