„Господарка на злото“ – малку поинаква бајка на Дизни

“Господарка на злото” ја истражува нераскажаната приказна од најпрепознатливиот дизниев негативец од класиката “Заспаната убавица” и предавството кое на крајот го претвара нејзиното срце во камен. Водена од одмазда и силна желба да го заштити мочуриштето над кое што владее, Злорада ќе фрли неповратна клетва врз новородената ќерка на царот, Ружица. Додека Ружица расте, ...

Тајниот живот на Волтер Мити

Волтер Мити (Ben Stiller) работи во фотографска архиварница во светски познатиот магазин „Life“. Тој е еден од оние луѓе на кои ќе им се насмевнете но никогаш нема да прозборите со нив. Тајно е заљубен во колешката (Kristen Wiig) и живее живот без многу возбудувања. Волтер Мити има навистина бујна фантазија и животот кој го живее додека замислува не може да се спореди со животот кој го живее во ...

Повремено облачно (Partly Cloudy)

Повеќето портали веќе објавија анкети со истражувања кои зборуват за тоа дека месец Мај е месец на љубовта и партнерите. Телеграф објави анкета на агенцијата АП според која месецот мај е идеален за љубовта, затоа што топлото сонце и витаминот Д ги прават актуелните партнери поатрактивни. За жал овој месец мај 2014 ретко кога е сончево и постојано врне дожд. Облаците во краткиот анимиран ...

Ветрот се засилува (The Wind Rises)

Aнимиран филм кој се наjде меѓу номинираните за Оскар 2014.  Филм кој нуди фантазија, поврзана со научна технологија, а ние ви го предлагаме да го изгледате и да уживате. Јиро Хорикоши e младо момче што живее во провинциски град, има сон за  качување на неговиот покрив и  да лета далеку како птица авион, додека носи  авијатичарски очила. По некое време, голем, монструозен брод  излегува ...

Замрзнато „Frozen“

Вечерта е долга, а знаеме секој добар филм е добредојден во ноќните часови, секој бара различен жанр но повеќето би се согласиле дека добар, лесен и забавен филм е најдобар пред спиење.Ние ви издвоивме еден од анимираните филмови за Оскари 2014. Замрзнато „Frozen“ Елса, принцезата од Аренделе, поседува магична способност да  создаде мраз и снег. Една ноќ додека си играат, таа случајно  ќе ...

Подлиот јас 2 (Despicable me 2)

„Подлиот јас 2“ е новото продолжение на истоимениот 3Д анимиран филм, кој е меѓу филмовите номинирани за Оскар. Тајната лабораторија во близина на арктичкиот круг е украдена од мистериозно возило кое користи гигантски магнет.Анти-негативната лига (AVL) се обидува да го продајдат поранешниот супернегативец ГРУ, кој сега е посветен татко на Марго, Едит и Агнес, за да дознаат која лоша ...

Американски измамници (American Hustle)

Дејствието на филмот е сместено во заводливо време, време кое го потресе еден од најголемите скандали во Америка и ФБИ. „Американски измамници“ говори за „човекот од доверба“, Ирвинг Розенфелд кој заедно со својота итара партнерка и љубовница, згодната британката Синди Просер е принуден да работи за поранешниот ФБИ агент, Ричи ДиМасо. ДиМасо кој успева да ги извлече од затвор со ...

Taa (Her)

  Теодор е осамен човек во финална фаза на неговиот развод. Тој работи како книжевник, а неговото слободно време го поминува во играње видео игри и повремено дружење со пријателите. Тој одлучува да го купи новиот оперативен систем за неговиот комјутер, кој е познат како првиот светски вештачки интелигентен оперативен систем. “Тоа не е само еден оперативен систем, тоа е свест”, ...

Гравитација (Gravity)

Д-р Рајан Камен (Сандра Булок) е медицински инженер која за првпат учествува на спејс-шатл мисија. Во шаталот е со ветеран астронаут Мет Ковалски (Џорџ Клуни) кој е командант, а воедно оваа мисија е и неговиот последен лет пред да се пензионира. Но на навидум рутинска вселенска прошетка, се случува катастрофа. Шатлот е уништен, оставајќи ги Стоун и Ковалски сосема сами во вселенскиот ...

Капетан Филипс (Captain Phillips)

Филмот за капетанот Филипс е всушност вистинска приказна која се случила 2009, кога американскиот товарен брод Маерск Алабама  е цел на напад  сомалиските пирати. Во својата цел ,да го завземат бродот, сомалиските пирати не успеваат но во тој напад настрадува капенот Филип кој е земен заложник. Целта на пиратите е да стигнат до копното на Сомалија каде ќе треба да добијат пари како откуп ...