ФОТОРЕПОРТАЖА: Требичино – Убавина што треба да се доживее

Селото  се наоѓа во југоисточниот дел од Република Македонија. Од најблискиот град Струмица е оддалечено 16 километри. Трибичино се наога во североисточните падини на планината Еленица, на надморска височина од 520 метри. Поради својата надморска височина селото има планинска клима. До шеесеттите години од 20 селото имало 45 куќи. Со уништувањето на сточарството, бранот на миграцијата ...

ЗА ПОЧИТ: Македонци од Пиринска Македонија допатуваа од Петрич за да му оддадат почит на Гоце Делчев во Струмица

Денеска во Струмица беше одбележана 146 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, легендарниот предводник на македонското револуционерно движење против османлиското ропство, поради што се положуваше цвеќе од истакнати личности од градот, но и надвор од државата. Имено, меѓу присутните на денешната манифестација, беше и група на Македонци од Пиринска Македонија, членови на политичката ...

Каде да се пријавите за учество на СТРУМИЧКИОТ КАРНЕВАЛ 2018 !?

Годинашниов Интернационален струмички карневал ќе се одржи од 14 до 21 февруари. Трите главни карневалски денови се 16, 17 и 18 февруари. Со традиционалниот маскенбал (16 февруари) и изборот на принц и принцеза на струмичкиот карневал традиционално официјално почнува карневалската забава во градот под Царевите Кули. Принцот и принцезата со кралот на струмичкиот карневал ќе ја предводат ...

Словенечки ,,АДРИА” го вброи Струмичкиот Карневал во седумте највозбудливи зимски настани во Европа

Во последното списание на словенечкиот авио превозник Адриа ,, Во воздух,, Струмичкиот карневал е вброен во седумте највозбудливи зимски настани во Европа и го препорачуваат како туристичка дестинација. Ове е уште една потврда за високото реноме кое Струмичкиот карневал го има. ,,Традиционалните маски се карактеристика на големата парада, со невести и младоженци, особено свештеници ...

(ВИДЕО) СТРУМИЧАНКАТА СЛАВИЦА АНГЕЛОВА ГО ОСТАВИ БЕЗ ЗДИВ ЖИРИТО НА „НЕКИ НОВИ КЛИНЦИ“

  Кога на сцената на „НЕКИ НОВИ КЛИНЦИ“ настапи петнаесет годишната струмичанка Славица Ангелова и го пушти својот неверојатен глас жирито целосно занеме и остана без здив. Славица ја пееше песната „Мрвицу“ од Калиопи. Жирито најпрвин се погледна меѓу себе а потоа сите го претиснаа копчето „Да“. Во продолжение погледнете го одличниот настап на Славица Ангелова, Струмица има ...

(ВИДЕО) СО „МИЛКЕ ДУШО“ СТРУМИЧАНЕЦОТ САНДЕ МИТЕВ ЈА КРЕНА ПУБЛИКАТА НА „ЅВЕЗДИТЕ НА ГРАНД“

Санде Митев (37 години) од Струмица по втор пат се најде на сцената на “Ѕвездите на Гранд“ и го воодушеви жирито со своето претставување. Прва ја испеа „Једне ночи у децембру“, а потоа ја крена целата публика со македонската песна „Милке Душо“. По сјајниот и самоуверен настап ги освои сите седум гласови од жирито кое не размислуваше многу дали да му даде глас. Инаку, Санде е член на ...

(ФОТО) Погледнете каде се наоѓаат најдобрите сендвичи во Струмица

Во последниот период во Струмица се отворија многу ресторани и сендвичари и конкуренцијата меѓу самите нив порасна. Но,  минатат година во Струмица се отвори мини ресторан за кој за многу кратко време стекна многу клиенти и многу пофалби.  Неговото име е веќе добро познатиот „The Sandwich Bar“, на нивното мени невозможно е да не го пронајдете посакуваниот сендвич што во моментот сакате ...

(ВИДЕО) СТРУМИЧКОТО РАП ТРИО ВЛАДО ЈО, ТОМИ И СПИТ ОВОЈПАТ НЕ ИЗНЕНАДИЈА СО ТРАП ПЕСНА!

  ВЛАДО ЈО, ТОМИ И СПИТ е познатото струмичко рап трио кое овојпат ја „раздрмаа“ публиката со нешто поразилчно односно со трап песна која има своја приказна и доста интересен текст. Момците ексклузивно за Струмица Денес изјавија дека ова е само најава за еден проект кој веруваат дека ќе привлече многу внимание. Инаку, СПИТ ќе биде гостинот во нивниот нов абум кој треба да излезе ...

Софија Манчева ја презентира новата урбана колекција на модното Студио “Милковски”

Модното студио “Милковски” по краткa пауза се враќа повторно на модната сцена, со новата колекција преку која го редифинираат урбаниот стил со додавање на елементи на чистота и елеганција, но се задржува немирниот дух. Носењето на модел од новата колекција на “Милковски”, ви дава силен глас, кој уште погласно се слуша преку едноставноста на линииите и минимализмот. Колекцијата содржи ...