Автомобил излета во поројниот канал ,,Крушевска Република”

Автомобил со валандовски регистарски таблички утрово околу 11 часот излетал во поројниот канал на улицата ,,Крушевска република”. До овој момент редакцијата нема повеќе информации. Фото: Струмица Денес

Фризерка од Струмица ќе прави бесплатни фризури на матуранти од социјално загрозени семејства

  Во пресрет на матурските забави, веќе се во тек подготовките на младите луѓе кои сакаат да заблескаат за време на овој животен настан, кога го започнуваат патот кон зрелоста и завршуваат со едно поглавје од својот живот. Се купуваат или пак шијат фустани и костуми, се договара шминка, маникир, фризура… Сепак, вистината е дека колку и да сакаат, голем е бројот на оние матуранти кои ...

ЕДЕН ОД НАЈЗАПАМЕТЕНИТЕ МАКЕДОНСКИ ИДОЛИ, КОСТА ХАЏИКОЈЧЕВ УТРЕ ДОАЃА ВО GOSSIP CAFE!

Коста Хаџикојчев – еден од најзапаметените македонски идоли викендов доаѓа во Струмица. По неговите два настапи на големата сцена на Струмица ОПЕН фестивал и неколку клубски свирки во Струмица, за првпат ќе гостува во Gossip Cafe во четврток 29.03.2018. Во Струмица доаѓа со својот нов состав со кој ќе ја пренесат својата енергија преку најголемите ваши омилени и светски хитови. Гевгеличанецот ...

АЛЕКСАНДРА ЈАНЕВА СО СОЛИСТИЧКИ ВЕЛИГДЕНСКИ КОНЦЕРТ ВО ВАЛАНДОВО!

  Во 2016 година, токму на Велигден го одржав мојот прв солистички концерт воопшто. Драго ми е што Велигден 2018 ќе го одбележам со нов голем концерт на мојата прва музичка средба со валандовчани. Во недела, 8 април од 20:30 часот, заедно со D-ZOO ќе направиме голема велигденска дружба на плоштадот во Валандово. Влатко Сапламaев (клавијатури), Ристе Невеселов (гитара), Пенче Кралев (бас гитара) ...

(ФОТО) Рушеше рекорди во „Ѕвездичките на Пинк“, а еве го денес талентираниот Трајче Георгиев!

  Неговите изведби во шоуто на Youtube имаат и повеќе од милион прегледи, а за многу кратко време Трајче Гергиев стана еден од милениците не само на Македонија, туку и на целиот Балкан. Од првиот момент кога се појави на аудицијата за шоуто, тој ги освои симпатиите на публиката со фантастичната „Зошто отиде“ од нашата музичка легенда Тоше Проески, по што сосема беше сигурно дека го очекува ...

НА ВАШЕ БАРАЊЕ: САКИС ДОВОЛИС ОВАА САБОТА ВО СЕЛЕКТ-СТРУМИЦА!

Во сабота 31Март на сцена , на Ваше барање , во #CafeBarSelect , бендот кој што доаѓа од северот на Грција и чие име моментално го зазема врвот на балканските Blues/Rock журки !!! Дами и Господа ,Ви ги представуваме #SakisDovolisTrio бендот!!!!!! Со комбинација на основите на блузот со поагресивен и модерен звук и со моќните изведби на сцена тие ветуваат целовечерна сатисфакција на публиката!!!! Влез: СЛОБОДЕН!!!!!!! #SakisDovolisTrio #Сабота31Март #CafeBarSelect резервации ...

НА ДЕНЕШЕН ДЕН ПОЧИНА СТРУМИЧКИОТ ПИСАТЕЛ ИВАН ВАСИЛЕВСКИ!

    По долго боледување, починал македонскиот писател Иван Василевски од Струмица. Роден бил во селото Босилово, Струмичко, во 1947 година. Работел како новинар во Македонското радио и во Македонската информативна агенција. Беше член на ДПМ. Автор е на  книгите: „Привев во тишината“, „Црнорисци“, „Куќа на ѕвездите“, „Заточени души“, „Утки“, „Наташа“, „Поеми за тишината“, „Потомците ...

ДЕНЕСКА ВО 14:00 ЧАСОТ ЌЕ СЕ ИЗВРШИ ПОГРЕБОТ НА МИЈАЛЧЕ КРСТЕВ – КОМАНДИР НА ПРОТИВПОЖАРНАТА ЕДИНИЦА НА СТРУМИЦА!

По повод смртта на Мијалче Крстев командир на Територијалната професионална противпожарна единица на Струмица, градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски, испрати телеграма со сочувство до семејството Крстеви, во која се вели: Почитувани членови на семејството Крстеви, Со неверување и голема тага ја примив жалната вест за прераната смрт на Вашиот сопруг и татко, а наш соработник, ...

СТУДИО 38 ЗАПОЧНУВА СО ВЕЛИГДЕНСКО-ПРОЛЕТНИТЕ ФОТОСЕСИИ-ЗАКАЖЕТЕ ГО ВАШИОТ ТЕРМИН!

Овој период од годината особено за велигенските празници можеби им е најдраг на граѓаните. Затоа СТУДИО 38 на својот официјален фејсбук профил објавија дека започнуваат со велигденско-пролетните фотосесии за вас и вашите најмили. Фотографијата е таа која никогаш не избледува и останува засекогаш, затоа закажете го вашиот термин навреме. ЛИНК : https://www.facebook.com/studio38mk/?hc_ref=ARQAZ8Rb03AvePQUPzzkBHqEnxMFZHkcEXiZY10ZD8jyKX9NeUWqfb4CHaiAnt37gU0  

Иновативни техники за следење и вреднување на постигањата на учениците во ООУ „Св. Кирил и Методиј“ од село Дабиле

  Современиот техничко-технолошки развој на информатичката технологија и потребата од користење на нагледните средства и технички помагала во наставата, на учениците и наставниците од ООУ „Св. Кирил и Методиј“ од село Дабиле, им овозможува следење и вреднување на постигнатите резултати, прибирање на показатели за нивната активност, мотивираност за учење и обезбедување податоци ...