НАСКОРО: „ТРОШКИ НАДЕЖ“ – театарска претстава во изведба на учениците од гимназијата „Јане Сандански“

  Во тек се подготовките за претставата „Трошки надеж“ која изминативе месеци ја подготвуваат ученици од струмичката гимназија „Јане Сандански“. Сценариото за претставата го напиша ученичка од четврта година Викторија Панова, а во тоа и помогнаа и Моника Котева и Надица Трајкова под менторство на професорката по Драмска уметност Ѓургица Костадиновска. Претставата ќе биде изведена ...

Отпадот во Струмица завршува на улица – дивите депонии никнуваат насекаде

Наместо во контејнерите или локациите предвидени за тоа голем дел од отпадот во Струмица завршува на улица.   Диви депонии никнуваат насекаде, а се фрла се и сешто, од растителен отпад  па  до градежен шут.  И покрај тоа што јавното комунално претпријатие  секојдневно го собира отпадот, организира големи еколошки акции,  овој проблем останува еден од најгорливите.    Од Комуналец ...

ЏАМБО АГУШЕВ ГО ОСВОЈУВА СВЕТОТ: ОВОЈПАТ ХОЛИВУД ГО СЛУШНА КВАЛИТЕТОТ НА НАШИОТ СТРУМИЧАНЕЦ!

  Нашиот струмичанец Џамбо Агушев не престанува да реди успеси и да го освојува светот со својата труба и неговиот оркестар. Пред некој ден тие беа во Америка и имаа повеќе концерти и направија нов видео спот на „улицата на славните“ во Холивуд. Уживајте! 

(ФОТО) СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА НА ПАТОТ СТРУМИЦА-ДАБИЛЕ, ИМА И ПОВРЕДЕНИ!

Околу 22:00 часот синоќа на патот Струмица-Дабиле или поточно кај бензинската станица  на „Лукоил“ се случи сообраќајна несреќа помеѓу автомобил и мотор. Како што не информираа очевидците има и повредени бидејќи пристигнала и брзата помош а веднаш потоа пред болницата се собрало и народ. Повеќе детални информации очекуваме во текот утрешниот ден.  

Католиците го слават Велигден!

  Католиците денеска го слават најголемиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден. Традиционално во Македонија, централното одбележување по повод празникот се одржа синоќа во Католичката црква „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје, каде имаше велигденска воскресна литургија. Бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов им го честиташе празникот ...

ЕКСКЛУЗИВНО: ВЛАДИМИР ПУТИН ЌЕ ЛЕТА НА НЕБОТО НАД СТРУМИЦА!

Како што дознава порталот Струмица Денес, познатиот претседател на Русија-Владимир Путин поради работните обврски кои ќе мора да ги изврши во соседна Република Бугарија ќе оствари посета и на Македонија односно во Скопје. Со тоа дознаваме дека Путин за да слета во Бугарија ќе помине и низ Струмица. Тоа би било навистина прекрасно доколку беше вистина, бидејќи денеска е 1 април, денот ...

(ОБНОВЕНО) ВО СТРУМИЦА ПРОДОЛЖУВААТ ДА СЕ ОШТЕТУВААТ КАЗИНА: ВЛЕГОЛ СО МЕТАЛНА ТЕСЛА И ОШТЕТИЛ 20 АПАРАТИ ВО КАЗИНО ВО СТРУМИЦА!

Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство Струмица, поднесе кривична пријава  против лицата: 49- годишниот А.В и 34- годишниот Д.Г ,  двајцата од село Василево, струмичко, како и против 25- годишниот В.Ѓ  од ссело Баница, струмичко, поради постоење основано сомнение дека сториле кривично дело “оштетување на туѓи предмети“  предвидено во член  243 став 2  од  ...

ОДРЖАН РЕГИОНАЛЕН НАТПРЕВАР ПО МАТЕМАТИКА во ООУ Атанас Нивичански с .Нова Маала

Денес 31.03.2018 година во ООУ Атанас Нивичански с Нова Маала се одржа регионален натпревар по математика за учениците од основното образование од југоисточниот регион на РМ-2018 година под покровителство на Сојузот на математичари на РМ .Учество зедоа 288 ученици од општините Василево, Струмица,Босилово ,Ново Село,Радовш и Конче.

Митрополит Струмички Наум: Одлучете се веќе еднаш – или за Царството Небесно или за царството земно

Зошто истите луѓе што Го внесуваат и дочекуваат во слава Богочовекот Христос во Ерусалим (види: Матеј 21, 1–11), по само неколку денови на најразлични начини се одрекуваат од Него? (види: Лука 23, 1–25). Од истата причина како и ние денес – со таа разлика што за нив има некакво оправдување, а за нас нема никакво. Причината е заробеноста на нашето срце од страстите, поистоветувањето со овосветските ...

(ФОТО) ОТВОРЕНА СПОМЕН СОБА И ПРОМОВИРАНА СТИХОЗБИРКАТА НА ПОЕТОТ И НОВИНАР ИВАН ВАСИЛЕВСКИ!

Во НУЦК „Антон Панов“-Струмица синоќа беше промовирана стихозбирката „Скршнување“ – стихови кои досега не беа објавени од покојниот Иван Василевски. Беше отворена и спомен соба на поетот и новинар. Промотор беше Ана Рингачева Витанова а стихови читаа поети и пријатели на Василевски.